Avalon » Publicystyka » Artykuł

World Tour Project - Przystanek Trzeci: Pulp's Comics

Są miasta, w których znalezienie chociażby jednego Comics Shopu graniczy z cudem. Na szczęście Paryżanie nie mają takich problemów, gdyż w stolicy Francji nie dość, że jest ich przynajmniej cztery, to czasami znajdują się tuż obok siebie. W zeszłym miesiącu zaprezentowaliśmy The Album, a w tym poznacie bliżej znajdujący się po sąsiedzku Pulp's Comics. Oto i ostatnie spojrzenie na paryski rynek Comics Shopów.

Miasto: Paryż  Sklep: Pulp's Comics  wtp31s.jpg  wtp33s.jpg wtp32s.jpg

 

 

Dojazd

Żeby zbytnio Wam nie komplikować, proponuję zerknąć do poprzedniego wydania WTP i sprawdzić opis dojazdu do The Album, ponieważ Pulp's znajduje się właściwe po drugiej stronie ulicy, pod adresem 6 rue Dante [literka A na mapce].

 

wtp3maps.jpg


Sklep i jego zaopatrzenie

 

wtp34s.jpg W kwestii zajmowanej powierzchni, Pulp's można umiejscowić gdzieś pomiędzy niewielkim Galactic Stories a przepastnym The Album. Po lewo od wejścia niewielką ścianę zajmują półki z figurkami, na których przeważają marvelowskie postacie, z położeniem szczególnego nacisku na Spider-Mana. Powodem takiego stanu rzeczy jest zapewne fakt, że Pulp's Comics ma tuż za rogiem swojego brata bliźniaka, Pulp's Toys,  który zajmuje się wyłącznie sprzedażą figurek. Na zdecydowanie większej powierzchni niż część komiksowa [w Pulp's Comics], znajdziemy istny raj dla fana kolekcjonującego figurki. Z wystawy wspomnianego sklepu pochodzą te dwa wielkie popiersia Obcego i Predatora (każda za ponad 1200 euro) widoczne na zdjęciach.

 

           wtp37s.jpg wtp310s.jpg wtp38s.jpg wtp39s.jpg

Wracając jednak do samego Comics Shopu, trzeba przyznać, że robi wrażenie. Po przekroczeniu progu od razu dostajemy oczopląsu od ogromnej ilości komiksów na półkach. Pomijając tę jedną małą ścianę z figurkami, komiksy są tutaj praktycznie wszędzie. Postanowiono wykorzystać maksimum miejsca, zostawiając niezbędne minimum na przemieszczanie się po sklepie. Jak widziecie na zdjęciu, komiksy zajmują wszystkie półki, od podłogi aż po sufit. Na regałach pod ścianą znajdują się same wydania zbiorcze i albumy, posegregowane tematycznie i ustawione grzbietem do klienta. Część pod sufitem zajmują pojedyńcze archiwalne numery, między innymi Thor i Silver Surfer.

                                                             

wtp35s.jpg


Środek i część ściany po lewej zarezerwowano dla "skrzynio-stołu" z oddzielnymi komorami, w których znajdują się numery archiwalne. Każda seria oddzielona jest od siebie odpowiednio podpisaną przegródką, a większość komiksów znajduje się w foliach. Jest też osobne miejsce dla najświeższych wydań. Na prawo od środkowego stołu, pod oknem umieszczono kilka półek, na których co tydzień lądują nowe numery obecnie wydawanych serii. Niestety zdjęcia tej części sklepu z przyczyn technicznych brak.

Przegladając pobieżnie półki, odniosłem wrażenie, że właściciel sklepu albo jest fanem marvelowskiej twórczości, albo z przyczyn czysto ekonomicznych zaopatruje się głównie w marvelowskie pozycje. Oczywiście znajdziecie tu praktycznie wszystkie aktualnie wydawane serie z DC, ale archiwa są już znacznie uboższe.

To kolejny Paryski CS, w którym aktualne komiksy pojawiają się w tym samym dniu, co w Stanach Zjednoczonych. Tajemnica tego, jak to możliwe, wciąż pozostaje nierozwiązana, gdyż sprzedawczyni nie potrafiła odpowiedzieć mi na to pytanie. Co nie zmienia faktu, że to duży plus. Należy również pamiętać, że to kolejny CS o długoletniej tradycji. W miejscu obecnym funkcjonuje co prawda od niespełna dwóch lat, ale został otwarty prawie dwanaście lat temu.

Sprzedawca

Sklep obsługuje jedna ekspedientka, która podczas mojej wizyty spędzała większość czasu siedząc za kasą. Chociaż sama przyznała, że jej angielski nie jest najlepszy, nie było problemu z "dogadaniem się". Co prawda Pulp's nie posiada strony internetowej, a co za tym idzie nie ma możliwości zamawiania tytułów przez internet, to można tego dokonać na miejscu lub drogą mailową, a towar znajdzie sie w sklepie w ciągu tygodnia. Pisząc na pulpscomics@hotmail.fr możecie zamawiać komiksy, a pod pulps68@hotmail.fr wszelkie figurki i zabawki.
Sklep czynny jest od poniedziałku do soboty w godzinach 10:30 - 19:30.

Ceny

W tej kwestii bez żadnych rewelacji. Przelicznik dla wszystkich aktualnych pozycji i większości archiwów jest jeden, 1$ = 1,2 euro. Przeszukując pozycje starsze, trafimy czasami na ceny "specjalne", w przypadku których przelicznik jest mniejszy lub większy. Wszystko zależy od tego, z jakim komiksem mamy do czynienia, jak nietrudno się domyślić, starsze gnioty będą sprzedawane po niższych cenach, a numery przełomowe po wyższych. Nie przewidziano żadnych zniżek czy ulg dla stałych klientów.

 

Podsumowanie

Jeśli macie mało czasu, a chcecie szybko zaopatrzyć się w najświeższy numer, na dodatek nie macie karty stałego klienta w Albumie, to zapraszam do Pulp's Comics. Co prawda sklep jest raczej pozbawiony tej magicznej aury, którą zachwyca The Album, ale możemy szybko i bez przeszkód odnaleźć interesujący nas komiks. Dobra alternatywa, gdy u konkurencji po drugiej stronie ulicy są właśnie kolejki.

Ocena końcowa: 8/10

To jednak nie koniec! W Paryżu odnalazłem jeszcze jeden Comics Shop, który zasługuje na uwagę - Editions Deesse. Sklep znajduje się pod adresem 8 rue Cochin [literka A na mapce] i łatwo do niego trafić podążając na wschód ulicą Boulevard Saint-German, na której znajduje się The Album. Niestety w momencie, gdy chciałem sprawdzić co ma do zaoferowania, był zamknięty. W natłoku turystycznych atrakcji nie było czasu, aby do niego wrócić, stąd brak szczegółowego opisu. Aczkolwiek, sądząc po ogromnej ilości komiksów, jaką udało mi się dojrzeć przez szybę i dobrym wrażeniu jakie sprawia witryna (zwłaszcza ten art po lewej), mogę stwierdzić, że to prawdopodobnie równie dobre, lekko oldschoolowe miejsce do zaopatrywania się w komiksy. Jeśli ktoś z Was, drodzy czytelnicy, miał okazję bądź zamierza odwiedzić wspomniany sklep i chciałby się podzielić swoimi odczuciami na jego temat, proszę o kontak ze mną. 

                  wtp3map1s.jpg wtp36s.jpg

Wizytą w Pulp's Comics kończymy paryską część World Tour Project. Decyzja odnośnie kolejnego miasta, któremu przyjrzymy się pod kątem Comics Shopów, nie została jeszcze podjęta, więc listopadowy przystanek WTP pozostanie dla Was niespodzianką. Do przeczytania za miesiąc.

 

Foxdie 

Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.