Avalon » Publicystyka » Artykuł

World Tour Project - Przystanek Osiemnasty: Jim Hanley's Universe

Druga wieża World Trade Center nie była pierwszym drapaczem chmur Nowego Jorku, w który uderzył samolot. 56 lat wcześniej, w lipcu 1945 roku, wojskowy bombowiec lecący w gęstej mgle uderzył w siedemdziesiąte dziewiąte piętro ówcześnie najwyższego budynku na świecie - Empire State Building. Na szczęście zniszczenia nie były tak duże, a betonowa konstrukcja dostatecznie silna, aby nie doszło do zawalenia. Na szczęście, bo kto wie, czy nie zmieniłoby to biegu wydarzeń i zapobiegło powstaniu jednego z największych Comics Shopów w 40 lat po tej tragedii. Na szczęście w 1985 roku u "podnóża" Empire State Building, Jim Hanley postanowił stworzyć swoje Uniwersum.
wtps1801.jpg wtps1802.jpg

Miasto: Nowy Jork    
Sklep: Jim Hanley's Universe

Dojazd

Ze znalezieniem sklepu Jima nie powinniście mieć problemu, gdyż mieści się naprzeciwko głównego wejścia do obecnie wtp18maps.jpgnajwyższego budynku w mieście, Empire State Building na 33 ulicy (punkt A na mapie, nie wiedzieć czemu, wskazuje uparcie 32 ulicę…). Najbliższy przystanek metra znajduje się na Herald Square, gdzie przecinają się żółte i pomarańczowe linie metra (N, Q, R, W i B, D, F, V). Oczywiście zachęcam do pieszej wędrówki, jeśli startujecie z jakiejś lokalizacji na dolnym lub środkowym Manhattanie.

Sklep i jego zaopatrzenie
Kiedy odwiedziłem ten sklep pierwszy raz w 2005 roku (a był to pierwszy Comics Shop, jaki widziałem), wydawał się nie mieć końca i zdawało się, że jest tu dosłownie wszystko, czego fan komiksu mógłby szukać w takim miejscu. Jednak gdy odwiedziłem uniwersum Hanley'a ponownie w roku 2008, po zobaczeniu dziesiątek innych Comics Shopów na świecie, ten czar nadzwyczajnego miejsca trochę prysł. Nie zrozumcie mnie źle, to nadal jest jeden z najlepiej zaopatrzonych i najlepszych Comics Shopów, jakie widziałem, ale dużo bardziej polubiłem sieć Midtown Comics, która jest bardziej "nowoczesna".

wtps1803.jpg wtps1804.jpg wtps1805.jpg wtps1806.jpg wtps1807.jpg wtps1808.jpg wtps1809.jpg


Jim Hanley's Universe z pewnością klasyfikuje się w kategorii największych CS-ów i śmiało mogłoby w tej kwestii konkurować z Midtown Comics czy Forbbiden Planet na Union Square (tego sklepu w tym cyklu zabrakło). Ten sam poziom konkurencyjności zachowuje w kwestii ilości i różnorodności produktów, ale głównie tych papierowych. Jeśli chodzi o figurki czy popiersia, ich oferowana liczba nie jest tak oszałamiająca, jak w przypadku wspomnianych konkurentów. Zamiast tego jest bardzo bogata oferta koszulek, rozmieszczonych praktycznie dookoła całego pomieszczenia, nad regałami z komiksami. Oczywiście, jak to w każdym mega Comics Shopie, tak i tutaj nie mogło zabraknąć Mjolnira (w wersji Ultimate), zdobiącego okno wystawowe sklepu. Tuż obok niego znajduje się prawie naturalnych rozmiarów Silver Surfer, który nie wiem, czy nawet był na sprzedaż.
Nie rozpisuję się zbytnio nad ofertą posiadanych wydawnictw, gdyż raczej oczywistym jest, iż znajdziemy tu praktycznie każde mniejsze czy większo wydawnictwo i tyle jego publikacji, ile tylko dało się upchać na sklepowych półkach, w kartonach czy skrzyniach. Wszystkie starannie poukładane, czy to tematycznie, alfabetycznie lub numerycznie. W końcu nie bez powodu informują na swojej stronie, iż są jednym z najlepiej zaopatrzonych Comics Shopów na wschodnim wybrzeżu i ja im wierzę.

wtps1810.jpg wtps1811.jpg wtps1813.jpg wtps1814.jpg wtps1815.jpg

Warto zwrócić uwagę na liczne tagi umieszczane przy poszczególnych komiksach. Niektóre wskazują na jakiegoś konkretnego artystę w przypadku, gdy komiks nie jest z Marvela czy DC, a raczej jest jakimś niszowym projektem własnym owego artysty. Najbardziej zaciekawić powinny Was tagi z napisami "Nice Price!", gdyż ceny znajdujących się przy nich komiksów są czasami naprawdę okazyjne. W ten sposób udało mi się kupić trade'a Uncanny X-Men: Poptopia za jedyne $4,99. Oczywiście w tym wypadku nie jest to żadne wybitne dzieło, ale mimo to, TPB za około 10zł (w tamtym czasie dolar był po 2zł z groszami) to dobry interes.

wtps1816.jpg wtps1817.jpg wtps1818.jpg wtps1819.jpg wtps1820.jpg

Sprzedawcy

Tutaj bez większych zaskoczeń. Profesjonalna kadra geeków za kasą, przy półkach zawsze chętnie wyciągnie pomocną dłoń do klienta czy podyskutuje na interesujący nas temat. Czasami, jeśli wchodzimy z plecakiem, zostaniemy poproszeni o pozostawienie go w kasie i odebranie przy wyjściu - jak widać złodzieje pewnie nie omijają też Comics Shopów.

Ceny
Wspomniałem już o świetnych okazjach cenowych przy pozycjach oznaczonych "Nice Price!", ale poza tym ceny pozostałych komiksów czy figurek niewiele różnią się choćby od tych oferowanych w Midtown. Oczywiście regularnie pojawiają się promocje na jakieś konkretne kategorie czy wydania. Widziałem chociażby reklamę o jednodniowej wyprzedaży numerów archiwalnych, podczas której dostawaliśmy 75% zniżki na wszystkie numery archiwalne o sumie nie przekraczającej $25 i 50% zniżki na sumy powyżej $25. Niestety są to prawie zawsze promocje i wyprzedaże dostępne tylko i wyłącznie przy zakupie na miejscu. Sam sklep nie prowadzi sprzedaży online, chociaż wystawia część swojego towaru na Amazonie czy Ebayu.

wtps1821.jpg wtps1822.jpg wtps1823.jpg wtps1824.jpg wtps1825.jpg wtps1826.jpg wtps1827.jpg

Podsumowanie
Jim Hanley's Universe to Comics Shop, który darzę dużym sentymentem, ale bez względu na ten fakt, należy mu się miejsce w ścisłej czołówce wśród najlepszych w branży. Chociaż jest bardziej old schoolowy niż Forbidden Planet czy Midtown Comics, nie umniejsza to jego znaczenia w branży komiksowej. Zamiast stać w kilkugodzinnej kolejce na Empire State Building, udaj się najpierw do Jim Hanley's Universe.

Ocena: 10/10

Foxdie
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.