Avalon » Publicystyka » Artykuł

World Tour Project - Przystanek Czternasty: Big Planet Comics

*BAMF* i w jednej chwili z gorącego zachodniego wybrzeża lądujemy na drugim końcu Stanów Zjednoczonych, nieopodal "kwatery głównej" lidera narodu. Chociaż tutejszy klimat, ludzie i kultura znacznie różnią się od tych znanych z zachodu, to niezmiennym pozostaje fakt, iż każde większe miasto musi posiadać przynajmniej kilka Comics Shopów. Nie inaczej jest w stanie Maryland, który może się pochwalić jedną z czterech Dużych Planet.

 

wtps0141.jpg

 

Miasto: Washington DC Sklep: Big Planet Comics

Dojazd:

Położenie Big Planet Comics jest trudne do określenia, gdyż kwestie terytorialne w stanie Maryland i wokół Waszngtonu są skomplikowane, College Park, w którym znajduje się sklep, jest uznawany jako rejon Waszyngtonu. Mimo to wwtps14map.jpg jego adresie nie pojawia się Waszyngton DC, dlatego przy ewentualnym poszukiwaniu sklepu pamiętajcie o jego pełnym adresie (7315 Baltimore Ave. College Park, Maryland). W kwestii środka transportu jak zwykle polecam samochód, a w ostateczności autobusy miejskie. Sklep zwyczajowo znajdziecie na mapce obok, zaznaczony zieloną strzałką.

Big Planet Comics Shop w College Park to jeden z czterech sklepów składających się na całą sieć. Ich założyciel otworzył pierwszy sklep w 1986 roku i posiada swojsko brzmiące nazwisko Pollack, Joel Pollack (czyżby kolejny Comics Shop z polskimi korzeniami?). Wszystkie sklepy Big Comics znajdują się w Waszyngtonie i jego okolicach. Adresy, godziny otwarcia i pełną ofertę znajdziecie pod tym adresem.

Sklep i jego zaopatrzenie:

Po przekroczeniu progu ukaże się Wam przestronne pomieszczenie o konturach prostokątu, którego ściany wypełnione są regałami z komiksami. Do tego kilka standów pośrodku, przeznaczonych głównie na archiwa. Wszystko schludnie, czysto i przejrzyście. Dodatkowo na regałach postawiono figurki i wszelkie gadżety, ale też bez przesadnego zapychania przestrzeni. Sklep sprawia bardzo pozytywne wrażenie, a szerokie odstępy między standami i półkami pozwalają bezproblemowe poruszanie nawet przy dużej liczbie klientów. Ściany przyozdobiono plakatami i nawet one są przyczepione w równej linii i większość jest jednego formatu.

wtps0142.jpg wtps0143.jpg wtps0144.jpg

wtps0145.jpg wtps0146.jpg

Prawą stronę sklepu poświęcono najświeższym pojedynczym zeszytom, a te z aktualnego tygodnia są dodatkowo okraszone etykietą "New this week". Z kolei lewa strona wypełniona po brzegi wydaniami zbiorczymi nijak ma się do schludnego i estetycznego wnętrza sklepu. Komiksy są poustawiane bez ładu i składu, jedynie dział poświęcony mandze prezentuje się trochę lepiej. Ciężko powiedzieć, czy jest to działanie celowe, czy po prostu sprzedawca osiągnął szczyt lenistwa i już dawno przestał układać pozycje w jakiejś sensownej kolejności.

W kwestii dostępnych wydawnictw standardowo Marvel i DC plus wybrane tytuły mniejszych wywdawców. Dodatkowo możemy zaopatrzyć się w koszulki, figurki i plakaty.

wtps0147.jpg wtps0148.jpg wtps0149.jpg

Sprzedawca:

Chociaż sklep jest dość dużych rozmiarów, zauważyłem w nim tylko jednego sprzedawcę, który nie wychodził zza lady. Ze swojego "centrum dowodzenia" nierzadko wdawał się w dyskusje na temat komiksów z innymi klientami, którzy mogli liczyć na jego pomoc przy szukaniu konkretnych wydań. Pomoc może okazać się w tym wypadku nieoceniona, zwłaszcza jeśli chcemy znaleźć coś na półkach z wydaniami zbiorczymi.

Ceny:

Bez rewelacji i konkretnych promocji. Cena okładkowa dla wydań zbiorczych i wydań bieżących. Ceny archiwów ustalane indywidualnie.

wtps0150.jpg wtps0151.jpg wtps0152.jpg wtps0153.jpg

wtps0154.jpg wtps0155.jpg wtps0156.jpg

Podsumowanie:

Alternatywa zarówno dla old schoolowych sklepików, jak i przeładowanych towarem mega sieci. Dużo przestrzeni i przejrzysty dostęp do nowości lekko kontrastuje z chaosem panującym w sekcji z trade'ami, ale mimo to sklep jako całość prezentuje się pozytywnie.

Ocena: 7/10

Foxdie
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.