Avalon » Publicystyka » Artykuł

World Tour Project - Przystanek Dziewiąty: Neon Monster

Nowy "sezon" WTP rozpoczynamy na zachodnim wybrzeżu USA, w skąpanym słońcem stanie Kalifornia. Pierwsze miasto, w którym się zatrzymamy, jest powszechnie znane za sprawą wielkiego wiszącego mostu, wyspy-więzienia, z której uciekał zarówno Clint Eastwood, jak i Sean Connery, oraz długich i nachylonych pod dużym kątem ulic. Ostatnio stało się również domem dla wymierających mutantów Marvela. Mówiąc krótko: Witamy w San Francisco i sklepie Neon Monster.

wtp1s.jpg wtp2s.jpg

Miasto: San Francisco  Sklep: Neon Monster

 

Dojazd

Przyznam szczerze, że nie mam pojęcia, jak dotrzeć do Neon Monster za pomocą komunikacji miejskiej, gdywtpmaps.jpgż sam z takowej nie korzystałem. Przemieszczałem się samochodem zgodnie z instrukcjami GPS-u, więc dotarcie na miejsce nie stanowiło problemu. Jedyne, co mogę w tej kwestii napisać, to abyście zajrzeli tutaj. Pod wskazanym adresem znajdziecie system planowania podróży, jako miejsce docelowe wpiszcie 901 Castro St, a miejsce startu według tego, skąd będziecie podróżować. Zamieściłem screen przedstawiający przykładową trasę do Neon Monster praktycznie z centrum miasta, czyli Market Street. Oczywiście polecam przejazd zabytkowymi tramwajami, które są wizytówką miasta.


Sklep i jego zaopatrzenie

Jeśli spodziewacie się kolosa pokroju Forbidden Planet, to zapraszam do przeczytania WTP w styczniu, bo Neon Monster to sklepik mały i na dodatek nie w całości poświęcony komiksom. Trzeba oczywiście wziąć pod uwagę, iż sklep w październiku obchodził dopiero swoje pierwsze urodziny i tak naprawdę nie założyli go ludzie myślący o dużych wtp3s.jpgpieniądzach, ale kierujący się pasją. Założyła go czwórka znajomych, z czego każdy pasjonował się inną "branżą". Tak oto pod jednym dachem znajdziemy komiksy, dość specyficzne zabawki, których fachowej nazwy nie znam, winylowe płyty z muzyką i skromną kolekcję szkiców (których autorem jest bodajże jeden z założycieli). My oczywiście skupimy się na komiksach.

Wystrój sklepu jest raczej surowy, białe ściany, lśniące panele podłogowe, a na nich kilka regałów z komiksami i pozostałymi artykułami. Jedyna ozdoba to wiszące nad kasą "perełki", czyli szczególne numery wydań archiwalnych. W Ameryce to wręcz tradycja, że każdwtp4s.jpgy szanujący się CS musi posiadać jakieś wyjątkowe archiwalne okazy i oczywiście odpowiednio je eksponować. Jednak o komiksowym klimacie możecie zapomnieć. Z sufitu nie wyskoczy na was Batman, po ścianie nie pełza żaden Spider-Man, ba! Tu nie ma nawet jednego plakatu! Oczywiście myślę, że takie było zamierzenie właścicieli. Czysto, schludnie i bez przepychu. Regały z komiksami można policzyć na palcach dwóch rąk i jeszcze zostanie nam kilka wolnych (palców). Pozycje świeże i najświeższe znajdują się na czterech regałach na wprost wejścia. Chociaż podzielono je na "recent" i "last week", to oznaczenia te zauważyłem dopiero przeglądając zdjęcia, a to zapewne z powodu ich złego umieszczenia. Za wysoko, za mało czytelne i nie rzucające się w oczy. Dwa środkowe regały to wydania zbiorcze i komiksy aktualne wydawnictw niszowych. Pod oknem znajduje się ostatnia kabina z komiksami a w niej kartony z archiwalnymi numerami. Oczywiście w tytułach dominują pozycje Marvela i DC, ale myślę, że zainteresowani bardziej niezależnymi produkcjami też znajdą coś dla siebie. Jeśli chodzi o folie ochronne, to zapakowano w nie jedynie numery archiwalne.

 

wtp5s.jpg   wtp6s.jpg
          wtp7s.jpg          wtp8s.jpg      wtp9s.jpg

 

 

Sprzedawca

Obsługa sklepu ograniczała się do jednej pani, która jest współzałożycielką. Co prawda dzielnie strzegła swojego stanowiska za ladą, ale w tak małym sklepie niepotrzebna jest nam obsługa ciągle kręcąca się po sklepie. Przyznam szczerze, że nie pamiętam jej imienia, ale chętnie odpowiadała na pytania, informując przy okazji o ważniejszych eventach komiksowych, mających mieć miejsce w SF. Sam sklep z okazji rocznicy miał gościć u siebie autora jakiejś niszowej pozycji. Wszystkich, których interesują zakupy przez Internet, odsyłam na stronę sklepu www.neonmonster.com.

                  wtp10s.jpg wtp11s.jpg wtp12s.jpg

 

Ceny

W tym przypadku ciężko napisać coś o cenach. Wydania nowe kosztują tyle, ile wskazuje cena na okładce. Archiwa z kolei są niewielkie, a ich cena jest w dużym stopniu zależna od ich stanu. 

               wtp14s.jpg wtp13s.jpg 

Podsumowanie

Nie będę ukrywał, że Neon Monster to najmniejszy z Comics Shopów, jakie do tej pory widziałem i najbardziej „surowy” z możliwych, jeśli chodzi o klimat. Jest taki za sprawą swoich właścicieli, z których każdy dzieli inną pasję i chce ją przy okazji sprzedać innym. Nie mam porównania z innymi CS-ami w San Francisco, gdyż zabrakło czasu na ich sprawdzenie, ale czytając opinie można wyciągnąć wniosek, że jest to najsłabszy Comics Shop w tym mieście. Jeśli będziecie kiedyś w pobliżu, możecie śmiało tam zajrzeć, w innym wypadku pomyślcie dwa razy, czy warto tracić czas na dotarcie do niego.

 

Ocena końcowa: 5/10

Foxdie

Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.