Avalon » Historia uniwersum » Mitologia Marvela

Mitologia Marvela

Początek epoki:
3,9 mld lat temu
Koniec epoki:
65 mln lat temu
Opis:
3,9 miliarda lat temu ukształtowała się trzecia planeta układu słonecznego, nazwana później Ziemią. W ciągu kolejnych dwóch miliardów lat skorupa i atmosfera planety ustabilizowały się, a z jej esencji narodził się pierwotny bóg, zwany Demiurgiem. To on sprawił, że Ziemia stała się zdolna do podtrzymania życia, a następnie, by wspomóc jego różnorodny rozwój, podzielił się na szereg istot boskich, które zajęły się kształtowaniem charakteru planety. Niektóre z nich to: Gaja, Set, Chthon, Y'Garon. Gaja objęła opieką rozwijające się życie. Chthon poświęcił się okiełzaniu mistycznych energii planety, stając się pierwszym magiem. Set odkrył, że zabijając innych bogów może zwiększyć własną potęgę, a wkrótce inni poszli za jego przykładem, co doprowadziło do wojny między bóstwami. Jedynie Gaja nie brała udziału w wojnie, obawiając się, że może ona zagrozić rozwojowi życia. Doprowadziła więc do odrodzenia Demiurga i wraz z nim stworzyła boga imieniem Atum, który przysiągł zniszczyć złych bogów. Jednak w miarę postępów i konsumowanej energii, Atum zatracił swoją istotę i zmienił się w Demogorga Bogożercę. Obawiając się go, Chthon zbiegł do innego wymiaru, pozostawiając za sobą utrwalone magiczne przedmioty, jako jedyne źródło kontaktów z Ziemią. Set odnalazł i skopiował zaklęcie Chthona, również uciekając do innego wymiaru wraz ze swoim licznym potomstwem. Jedynie Gaja spośród starych bogów pozostała na Ziemi i aby nie stać się ofiarą swego syna, podzieliła swoją esencję między samą planetę a wszystkie żywe istoty. Gdy jego misja została zakończona, Demogorge uwolnił zgromadzoną energię, na powrót stając się Atumem, a następnie opuścił Ziemię i udał się do wnętrza Słońca. Energie, uwolnione przez Atuma, rozproszyły się po Ziemi, formując nowe byty, taki jak Ouranos, Nun czy Buri, które dały początek drugiemu pokoleniu bogów ziemskich.
   
Około dwustu milionów lat temu, z innego wymiaru przybyła rasa niemal wszechpotężnych istot, zwanych The Beyonders. Nawiązali oni kontakt z rasą Nuwali, polecając jej przedstawicielom stworzenie na różnych planetach rezerwatów, w których mogliby obserwować ewolucję życia. Jedną z planet, jakie wybrali Nuwali była Ziemia. Swój rezerwat stworzyli na kontynencie antarktycznym, umieszczając w jego płytach tektonicznych urządzenia podtrzymujące tropikalny klimat, a następnie sprowadzając tam okazy zwierząt z całej planety, powracając co jakiś czas w ciągu następnych tysiącleci, by dodać kolejne gatunki. W ten sposób powstał obszar, zwany obecnie Savage Land, w którym przetrwało wiele gatunków zwierząt, które wyginęły w pozostałej części świata.
   
Około 130. milionów lat temu, na Ziemię przybyły dwie zwaśnione rasy: Lumina i Myndai. Obie zbudowały tu przyczółki i obsadziły je żołnierzami w stanie zawieszonej animacji.
   
W okresie około 65. milionów lat temu, kierowany głodem energii Set odnowił swoją więź z Ziemią i zaczął wysysać energię życiową dominujących form życia - dinozaurów, powodując szybkie ich wymieranie. Gaja zezwoliła mu na to, zdając sobie sprawę, że wielkie gady są ewolucyjnym ślepym zaułkiem, ale gdy Set dowiedział się o tym, rozkazał dinozaurom zniszczyć wszystkie ssaki, które upodobała sobie jego znienawidzona siostra. Gaja zwołała zebranie starych bogów, na które Set przybył pod postacią ogromnego węża i zaatakował ją. Wezwany a pomoc Atum stoczył z nim wieloletnią bitwę, ponownie stając się przy tym Demogorgiem. Bitwa ta spowodowała wiele zniszczeń na Ziemi i doprowadziła do wyginięcia dinozaurów, ssaki zaś ocalały, chronione przez Gaję. W końcu, wyczerpany Set próbował uciec do swojego wymiaru, ale Demogorge podążył za nim i pokonał go ostatecznie, odbierając możliwość samodzielnego powrotu na Ziemię. Sam po zakończonej walce powrócił do postaci Atuma i ponownie oddalił się do swojej siedziby we wnętrzu Słońca.

Gil
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.