Avalon » Historia uniwersum » Początek XX wieku

Początek XX wieku

Początek epoki:
rok 1900
Koniec epoki:
rok 1939
Opis:
Pierwszego stycznia 1901 roku, Kang przybył z przyszłości, by założyć miasteczko Timely i pod nazwiskiem Victor Timely, stworzyć firmę Timely Industries, która przez kolejne lata zajmowała się wdrażaniem przyszłościowej technologii w tej epoce.

18.04.1906 roku, wielkie trzęsienie ziemi zniszczyło i zatopiło część San Francisco. Fragmenty miasta utknęły w szczelinach skorupy ziemskiej i pozostały tam wraz z mieszkańcami nietknięte przez dekady.

W 1909 roku, Agamemnon - syn śmiertelniczki i nieznanego boga, spłodził z kobietą żydowskiego pochodzenia mieszkającą w Niemczech syna, który otrzymał imię Achilles.

W 1914 roku, angielski lord, John Falsworth, odnalazł zamek Draculi sądząc, ze uda mu się zniewolić władcę wampirów. Nie udało się, a Falsworth sam został zmieniony w wampira i wysłany do Londynu, by szerzyć tam chaos. W tym samym roku urodził się Eugene Judd, znany później jako Puck.

W sierpniu 1914 roku wybuchła pierwsza wojna światowa. Na prośbę rządu brytyjskiego James Montgomery Falsworth przyjął tożsamość Union Jacka i podjął się wykonywania tajnych zadań dla armii. W tym samym czasie, John Falsworth zaoferował swoje usługi Niemcom, przyjmując pseudonim Baron Blood. Amerykański pilot niemieckiego pochodzenia - Karl Kauffman, przyjął tajną tożsamość Phantom Eagle, by wkrótce razem z Union Jackiem, Crimson Cavalierem, Silver Squire i Sir Steelem stworzyć grupę Freedom's Five. Pod koniec wojny, Phantom Eagle zdradził swoich towarzyszy, by przejść na stronę wroga, ale został zastrzelony, a jego duch został skazany na prześladowanie mordercy. Już w ostatnich dniach wojny, Union Jack stoczył pojedynek z Baronem Blood, w którym przebił go srebrnym ostrzem, ale jego brat nie zginął, a jedynie uciekł.

W 1919 roku, Paul Destine odkrył swoje psychiczne zdolności i dołączył do cyrku, aby lepiej je zbadać. Rok później zaciągnął się na okręt wojenny Oracle, którym dowodził Leonard McKenzie i wziął udział w wyprawie na Antarktydę, podczas której odnaleźli ruiny kolonii Lemurian. Próbując uruchomić resztki maszynerii, Destine spowodował lawinę, która go uwięziła. Sądząc, że Destine zginął, McKenzie postanowił kontynuować wyprawę badawczą. Tymczasem, Destine odnalazł w ruinach Wężową Koronę i użył jej, by wyleczyć swoje rany. Widząc, że stał się silniejszy, wprowadził się w stan zawieszonej animacji, by wchłonąć więcej mocy Korony. W trakcie dalszych badań, Oracle naruszył terytorium miasta Thakorr i stworzył zagrożenie dla niego, wykorzystując dynamit do kruszenia lodowca. Wysłana by zbadać sprawę, atlantydzka księżniczka Fen zainteresowała się ludźmi i skontaktowała się z kapitanem McKenzie. Kiedy wszystkie nieporozumienia zostały wyjaśnione, Fen postanowiła pozostać na pokładzie Oracle i została żoną kapitana. Imperator Thakorr myślał jednak, że jego córka została uprowadzona i rozkazał zaatakować okręt. W walce zginęła większa część załogi, wraz z kapitanem, a Fen została zabrana z powrotem do miasta. Kilka miesięcy później urodziła syna, który był hybrydą Homo sapiens i Homo mermanus, otrzymał on imię Namor i został zaakceptowany jako następca tronu.

W roku 1923 urodził się Steve Rogers - przyszły Captain America. Dwa lata później, na świat przyszła Jacqueline Falsworth, obecnie znana jako Spitfire.

W 1928 roku odbyła się w Genewie konferencja, na której spotkali się naukowcy prowadzący badania w dziedzinie genetyki: Herbert Wyndham, Jonathan Drew, Władysław Szyński i Arnim Zola. Wyndham otrzymał od nieznanego naukowca (którym mógł być Phaeder lub Sinister) schematy, które w ciągu kolejnych lat pozwoliły mu stworzyć mapę ludzkiego genomu i rozpocząć badania nad sztuczną ewolucją. W tym samym roku urodził się w okolicy Gdańska Erik Magnus Lehnsherr, zaś w Ameryce na świat przyszła Jessica Drew.

Również w końcu lat dwudziestych, w społeczności Atlantydy zaczął budować się ruch oporu wobec przyszłej władzy Namora. Profesor Phineas T. Horton rozpoczął eksperymenty z substancjami palnymi i ognioodpornymi, zaś jego współpracownikowi urodził się syn - Thomas Raymond, znany później jako Toro. Urodził się także Philip Masters - późniejszy Puppet Master. Wkrótce, profesor Horton otrzymał intratną ofertę od firmy Timely Industries i rozpoczął dla niej pracę nad robotami. Kiedy niewielki samolot przypadkiem rozbił się w latającym mieście Aerie, jego mieszkańcy zaopiekowali się ocalałym z katastrofy chłopcem i skonstruowali mu uprząż do latania - gdy chłopiec dorósł, stał się znany jako Red Raven.

Na początku lat trzydziestych, przywódca Inhumans - Agon i jego żona Rynda spłodzili pierwsze dziecko. Agon namówił swoją żonę oraz kuzynkę, by wystawiły się na działanie Trrigenu w czasie ciąży, aby ich dzieci urodziły się już z wykształconymi zdolnościami. Jednak kiedy syn władcy - Blackagar Boltagon przyszedł na świat, okazało się, że jego zdolności tworzenia niszczycielskich fal dźwiękowych nie dają się kontrolować, przez co musiał spędzić dzieciństwo w specjalnej komorze. Trzy lata później na świat przyszedł jego brat - Maximus, w rodzinie Amaquelin zaś urodziła się Medusalith. W tym czasie, wygnany genetyk Phaeder dotarł do kolonii Dewiantów, gdzie spotkał kobietę imieniem Morga i wraz z nią opuścił Lemurię, gdy urodził im się syn - Maelstrom.

Doktorzy Wyndham i Drew wspólnie rozpoczęli budowę laboratorium na górze Wundagore, odkrywszy wcześniej pod nią złoża uranu. Architektem Cytadeli Nauki został Horace Grabshield, zaś do pomocy w wydobyciu rudy Wyndham otrzymał z niewiadomego źródła kilku przedstawicieli podziemnej rasy Moloidów. Przypadkowo, Jessica Drew spotkała jednego z członków rodziny Russoff, w postaci wilkołaka. Wkrótce potem, zapadła na chorobę popromienną, spowodowaną kontaktem z uranem, więc jej ojciec wypróbował eksperymentalny środek na bazie pajęczego jadu i umieścił w stanie zawieszonej animacji, aby spowolnić przebieg choroby. Kilka miesięcy później, matka Jessicki została zabita przez wilkołaka, ale jej maż zaczął podejrzewać, że zrobił to jeden ze sług Wyndhama i wyjechał do Anglii. Zaatakowany przez wilkołaka Wyndham, stworzył sobie specjalny pancerz, a następnie zwabił bestię do swojej cytadeli i uwięził. Ponieważ zginęło przy tym kilku Moloidów, reszta uciekła z Cytadeli, pozostawiając ją nieukończoną.

W 1932 roku, przemysłowiec Howard Stark zbudował w Nowym Jorku posiadłość, która w przyszłości miała stać się domem i bazą Avengers.

Po dojściu do władzy Hitlera w 1933 roku, Horace Grabshield wyemigrował wraz z synem z Niemiec do Ameryki i zmienił nazwisko na Greyson. Wkrótce potem, udało mu się nawiązać kontakt radiowy z Eternals zamieszkującymi okolice Urana i obiecał, że pomoże im w badaniach nad śmiercią, jeśli otrzyma plany rakiety, która zabierze jego i Roberta na Urana, ponieważ chciał uciec z Ziemi, przewidując rychłe nadejście wojny. W tym samym czasie, młody naukowiec, baron Heinrich Zemo rozpoczął pracę dla rządu III Rzeszy jako konstruktor broni, David Fortunov rozpoczął karierę detektywistyczną jako Dominic Fortune, rodzice Philipa Mastersa przenieśli się do Ameryki, a Ben i May Parker wprowadzili się do domu byłego gangstera w Forrest Hills.
W drugiej połowie lat trzydziestych, Adolf Hitler osobiście wybrał młodzieńca nazwiskiem Johann Schmidt do roli nazistowskiego super-żołnierza i sztandaru propagandy o pseudonimie Red Skull. Baron Wolfgang von Strucker został zwerbowany przez wywiad III Rzeszy, ale jego pierwsze zadanie - zabójstwo amerykańskiego senatora, zostało udaremnione przez Dominica Fortune. Inny entuzjasta nazizmu - Fritz Tiboldt założył Circus of Crime i stał się znany jako Ringmaster. Arnim Zola rozpoczął eksperymenty w oparciu o technologię Dewiantów. Achilles i jego rodzina zostali internowani i trafili do obozu koncentracyjnego w Dachau i skazani na śmierć - jedynie Achilles przeżył i uciekł, gdy został uznany za zmarłego.

Podróżując po świecie, Eugene Judd walczył w wojnie domowej w Hiszpanii, a następnie trafił na Bliski Wschód, gdzie odnalazł Czarne Ostrze Bagdadu i uwolnił uwięzionego w nim ducha perskiego czarnoksiężnika Razara. W czasie walki, mag sprawił, że jego przeciwnik skurczył się, ale ostatecznie Judd zdołał uwięzić ducha we własnym ciele, dzięki czemu opóźniony został jego proces starzenia.

W 1938 roku, Horace i Robert Graysonowie dotarli do kolonii Eternals w okolicy Urana i zostali wtajemniczeni w ich ogromną wiedzę.
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.