Avalon » Crossover/Events » Apocalypse: The Twelve

Apocalypse: The Twelve

Typ: wewnętrzny
Start: 1999-11-03
Liczba zeszytów: 11
Wstęp:
Minęła dekada od pierwszej wzmianki o The Twelve i historia legendarnej "Dwunastki" wreszcie została opowiedziana. Okazało się, że legenda o Twelve to element wielkiego planu Apocalyspe'a, plotka, którą on bardzo dawno sam rozpuścił. To tuzin potężnych mutantów, których En Sabah Nur chce zwabić w jedno miejsce, gdyż potrzebuje ich, aby osiągnąć boskie moce. Jego plan zakłada odarcie ich ze zdolności, połączenie ich i transfer do własnego ciała. Takie posunięcie zapewniłoby mu omnipotencję, lecz Apocalypse potrzebował nowej powłoki - nosiciela - która wytrzymałaby tak ogromne energie, więc postanowił porwać Nate'a Grey i uczynił z niego "Trzynastego". X-Men ostatecznie stanęli do walki ze Skrullami, egipskimi członkami sekty oraz Czterema Jeźdźcami Apokalipsy i samym Apocaplypse'em, prowadzącej do finału pokazującego nam, że poświęcenie życia jednego człowieka mogło pójść na marne.
Występuja:

Postacie pierwszorzędne:
- Archangel, Beast, Colossus, Cyclops, Gambit, Iceman, Marrow, Nightcrawler, Phoenix IV, Polaris, Psylocke, Rogue, Shadowcat, Storm, Wolverine, Profesor Charles Xavier (wszyscy z X-Men)
- Bishop, Polaris, Sunfire (byli X-Men)
- Cable
- Nate Grey / X-Man
- Cannonball, Domino, Warpath (X-Force)
- Jubilee (Generation X)
- Michaił Rasputin
- Fiz, Zcann (oboje mutanci Skrulls)
- The Living Monolith
- Magneto
- Apocalypse
- Wolverine / Death, Deathbird / War, Ahab / Famine, Caliban / Pestilence (Jeźdźcy Apokalipsy)

Postacie drugorzędne:
- Moira MacTaggert
- Irene Merryweather
- Stacey Kramer
- Kenny Kramer
- Human Torch, Invisible Woman, Mr. Fantastic, Thing (Fantastic Four)
- Franklin Richards
- Abraham Kieros
- Mr. Sinister
- Fabian Cortez (Acolytes)

W obszarze astralnym:
- Madelyne Pryor
- Aliya Jenskot, nieżyjąca żona Cable'a z przyszłości
- Slym and Redd Dayspring, aliasy Jean i Scott gdy wychowywali Nathana w przyszłości

Komiksy
Streszczenie:

[Przed]
- W przestrzeni kosmicznej Bishop i Deathbird znaleźli szczątki Living Monolitha. Niespodziewanie Deathbird zdradziła Lucasa i pozbawiła go przytomności. Bishop obudził się na Ziemi i wkrótce został przeniesiony do alternatywnej przyszłości władanej przez jego największego wroga - Trevora Fitzroya.
- Shadowcat znalazła dziennik Destiny ukryty w mieszkaniu Mystique.
- Colossus i Marrow uratowali Michaiła Rasputina z osobliwego wymiaru zwanego The Hill [Wzgórze].
- Przez kilka tygodni Polaris była śledzona przez Skrullów, którzy w końcu ukradli specjalny, regulujący przepływ mocy, kostium Havoka.
- X-Men odkryli, że Wolverine został porwany i podmieniony na zmiennokształtnego Skrulla. Prawdziwy Logan był w rękach Apocalypse'a, który wyprał mu mózg, ponownie pokrył szkielet Adamantium i uczynił z niego Jeźdźca - Death [Śmierć].
- Cable został pojmany przez Calibana, nowego Jeźdźca Apokalipsy - Pestilence [Zaraza].
- Po niedawnym starciu z Astrą, Magneto stracił większość potencjału swych magnetycznych zdolności. Korzystając z nich bardzo szybko się męczy i regularnie musi być "podładowywany" przez Fabiana Corteza, aby nikt nie zauważył jego słabości.

[Główny wątek]
W posiadłości Xaviera, Cyclops rozmyśla w Sali Ćwiczeń o swych pierwszych dniach w X-Men i jak wiele z nimi przeszedł. Jednakże chce opuścić drużynę, aby spędzić resztę życia z Jean. Następnego dnia Profesor zwołuje wszystkich na spotkanie. Analiza dzienników Destiny została zakończona. Odprawę przerywa nagłe pojawienie się Fizza, Skrulla mutanta, który wkradł się do posiadłości. Przybysz odpowiada zebranym o kłopotach na Ziemi. Skrullowie połączyli siły z kimś potężnym. Wie jedynie na pewno, że na Ziemi jest tuzin mutatów, którym nic nie może się przydarzyć, w innym wypadku stanie się coś bardzo złego. Dziennik Destiny ujawnia tą dwunastkę, to professor Xavier, Cyclops, Phoenix, Storm, Iceman, Sunfire, Polaris, Cable, Bishop, Michaił Rasputin, Living Monolith oraz Magneto. Charles ostrzega X-Men o nadciągających kłopotach i pozwala im się rozejść. Scott pozostaje. Wyraża swoją chęć odejścia, lecz Xavier mówi mu, że tym razem jego pomoc będzie nie do przecenienia. Scott niechętnie zgadza się zostać.

W Egipcie wyznawcy Living Monolitha ożywiają go. Towarzyszy im Mr. Sinister. Sinister przypomina o eksperymencie sprzed lat i Alexie Summersie, Monolith jest pod jego kontrolą. Rozwścieczony Ahmet Abdol atakuje Essexa, lecz Natahniel szybko przyprowadza go do porządku specjalną laską, która ma nad nim kontrolę. Living Monolith to element większego zamysłu...

Tymczasem Calibanowi i Deathbird udaje się porwać Cable'a i uwięzić go w Egipcie. Apocalypse jest z nim i Nathan po raz pierwszy zaczyna się bać, że jego misja powstrzymania En Sabah Nura zakończy się fiaskiem. Apocalypse opowiada Nate'owi o swych przejściach z Sinisterem i dlaczego zainfekował go techno-organicznym wirusem, gdy był jeszcze dzieckiem. Myślał, że pozbył się Nathana, gdy Cyclops wysłał go w przyszłość, lecz obecnie wszystko jest porządku, gdyż Cable jest akurat tam gdzie Apocalypse chciał go mieć. Nathan słyszy, że ma się przygotować do próby i wkrótce pojawia się Wolverine. Rozpoczyna się walka, podczas której Nate próbuje przemówić Loganowi do rozsądku, lecz bez żadnych rezultatów. Nathanowi udaje się w końcu ranić psimitarem Logana w ramię i strącić go w czarną otchłań. Cable staje do walki z Apocalypse'em i przez pewien czas ma przewagę, ale ostatecznie En Sabah go powala. Apocalypse mówi mu, że jeśli się nie podda to Wolverine zabije Calibana. Nie mając innego wyboru Nate poddaje się. En Sabah nie rozumie takiego wyboru, jedynie najsilniejsi powinni przetrwać. Cable odpowiada, że każde życie jest cenne. Nathan zostaje zakuty w łańcuchy i ponownie zastanawia się zawiódł.

Nate Grey spędza dzień z Fantastic Four. Skontaktował się z Reedem Richardsem, aby pomógł mu wytropić złoczyńców, którzy przedostali się z jego rzeczywistości oraz zbadał jego poziom mocy. Nagle Nate przeczuwa, że musi oddalić się. Wkrótce po tym Caliban pojawia się dzięki dyskowi teleportacyjnemu i atakuje go. Pestilence powala X-Mana i teleportuje go ze sobą.

Tymczasem Xavier wchodzi w sny Magneto i mówi mu, że muszą porozmawiać. Magnus budzi się w swe cytadeli i wzywa Corteza. Potrzebuje kolejnego doładowania. Później Magneto i Xavier spotykają się na placu Leningrad, tam Charles wyjawia wszystko, co wie na temat Twelve. Magnus zgadza się pomóc.

W posiadłości Xaviera wszystko względnie wróciło do normy. Jean stara się zlokalizować Icemana, gdyż należy on do Twelve. Udaje jej się tego dokonać przy pomocy Cerebro. Bobby jest zajęty walką z Deathbird. Drake zostaje pokonany i porwany. W Japonii Sunfire podziela jego los. Zostaje zaatakowany z zaskoczenia i pokonany przez Ahaba, Famine [Głód] z Jeźdźców Apokalipsy.

W ambulatorium posiadłości Mihaił Rasputin odzyskuje pełnię sił. Death teleportuje się tuż obok niego. Logan powala Colossusa, Moirę i Michaiła. Już ma znikać z Rasputinem, gdy zjawiają się Cyclops i Storm. Death przepycha Michaiła przez portal, lecz sam zostaje odepchnięty przez wiatr wytworzony przez Ororo. Reszta X-Men pojawia się ambulatorium i każdy, nawet Fiz, próbuje ujarzmić Wolverine'a, ale przez rezultatów. Loganowi udaje się zawalić strop pomieszczenia i zbiec do kanałów pod posiadłością. Drużyna dzieli się na dwie grupy. Archangel, Nightcrawler, Jubilee, Psylocke i Shadowcat ruszają za Loganem. Reszta wyrusza do Egiptu, aby wypełnić przeznaczenie Twelve.

Psylocke wykorzystując Cerebro lokalizuje Wolverine'a i przekazuje jego położenie innym. W kanałach Death ma przebłyski dawnych wspomnień (Masakra mutantów, niedoszły ślub Kitty i Calibana), X-Men udaje się do wreszcie przechwycić. Nightcrawler, Shadowcat i Archangel zostają szybko pokonani. Jubilee nie staje do otwartej walki, w końcu udaje jej się do niego przemówić i przypomnieć Loganowi wspólnie przeżytych przygodach, to pozwala Psylocke na wejście do jego umysłu i wyzwolenie go spod kontroli Apocalypse'a. Wolverine powrócił do normy, lecz z Warrenem zaczęło się dziać dziwnego.

Skrzydła Archangela zaczynają świecić i Worthington odlatuje wyraźnie kogoś szukając. Wolverine tropi go, trop prowadzi od szpitala do szpitala. W końcu staje się jasne, że Archangel szuka Abrahama Kierosa, pierwszego War Jeźdźców Apokalipsy. Gdy go odnajduje Wolverine próbuje go powstrzymać. Warren przekonuje Logana, aby schował pazury i zaufał mu. Archangel używa swych nowych świetlnych mocy, aby uleczyć sparaliżowanego Kierosa. Skrzydła Archangela powracają do swej opierzonej formy, Warren i Logan opuszczają szpital wiedząc, że mogą pokonać drzemiący w nich mrok i zrobić coś dobrego dla innych.

Nate Grey budzi się w Nowym Jorku. Całe miasto jest wypełnione zabójczym gazem Coldsnap-9. Jednak nie tylko to odbiega od normy. Miasto leży w gruzach, kilku superbohaterów nie żyje, a jego odbicie to twarz Calibana. Okazuje się, że to co Nate widzi to halucynacje wywołane chorobą wywołaną przez Pestilence. X-Man jest zmuszony toczyć walki, w których brał udział (z Morbiusem, Gene Nation) i stara się pomóc bohaterom ze swojego snu, lecz nikt go nie widzi ani nie słyszy. Nate widząc śmierć wyimaginowanych X-Men przypomina sobie o swej telekinezie i skupia się z całych sił. Nagle pamięć o ostatnich wydarzeniach do niego wraca, został zaatakowany przez Calibana. Nate budzi się i staje twarzą w twarz z Pestilence. Nie może się jednak ruszyć, gdyż jest uwięziony w polu siłowym. Ku jego zaskoczeniu do pomieszczenia wchodzi Apocalypse. Od niego X-Man dowiaduje się, że jest najważniejszym elementem jego wielkiego planu.

X-Men i Magneto przybywają do Egiptu. Wiedzą, gdzie są przetrzymywani ich przyjaciele, lecz ich odrzutowce zostają uszkodzone przez trzęsienie ziemi. Niemal natychmiast X-Men zostają zaatakowani przez członków sekty i Skrulls. Nagle na polu bitwy pojawia się Bishop wyrwany z przyszłości przez Apocalypse'a. Dla zmylenia przeciwnika wielu Skulli zmienia wygląd na sojuszników X-Men. W powstałym zamieszaniu nikt nie wie, kto jest kim i pozostali mutanci należący do Twelve zostają pojmani. Gdy reszta X-Men jest atakowana jeszcze zacieklej Apocalypse obwieszcza swój plan mutantom uwięzionym w zielonych sferach tłumiących ich zdolności. Chce zebrać ich moce i poprzez Living Monolitha przekazać je w ciało Nate'a Grey'a, które stanie się nowym nosicielem esencji En Sabah Nura. W specjalnym urządzeniu Magneto i Polaris reprezentują przeciwne bieguny magnetyczne, Storm, Iceman i Sunfire to ekstremalne żywioły, Mihaił i Bishop dają kontrolę nad czasem i przestrzenią, Xavier to siła umysłu, a Jean, Scott oraz Cable reprezentują jedność rodziny. Nathan odkrywa, co naprawdę dzieje się z Apocalypse'em. Nagle wraz z Cyclopsem zostaje przeniesiony w obszar astralny. Znajdują się w przyszłości Nathana, stają na cmentarzu dla osób, które poległy w walce z Apocalypse'em. Nathan opowiada ojcu o małżeństwie z Aliyą i o swym życiu po tym jak on i Jean (Slym and Redd) odeszli, aby powrócić od teraźniejszości. Co noc zapalał dla nich świeczkę i wpatrywał się w rozgwieżdżone niebo. Cable obawia się, że zawiódł wszystkich. Scott mówi mu, że się myli. Ojciec i syn obejmują się, wokół nich zaczyna padać śnieg. Śnieżyca wzmaga się i Cyclops znika. Cable pojawia się na Alasce, gdzie dorastał jako dziecko. W oddali zauważa chatkę i rusza w jej kierunku. W środku zastaje Madelyne Pryor trzymającą Scotta zawieszonego w polu stazy. Nathan dowiaduje się, że to ona przeniosła ich w obszar astralny. Madelyne wie, co się dzieje i chce, żeby Cable został z nią, gdzie będzie bezpieczny. Nathan nie godzi się na to, wie, że dopóki żyje ma szansę pokonać Apocalypse'a. Maddie niechętnie odsyła obu Summersów do ich ciał. Specjalna komora jest już niemal gotowa i wkrótce Apocalypse osiągnie władzę absolutną.

Na zewnątrz siedziby En Sabaha X-Men wciąż walczą z przeważającymi siłami Skrulls i członków sekty. Dzięki pomocy telepatki Zcann Fiz przekonuje resztę Skrulli mutatów, aby stanęli po stronie studentów Xaviera. Szala zwycięstwa przechyliła się teraz w drugą stronę i Fiz mówi X-Men, żeby ruszyli uwolnić swych przyjaciół.

Tymczasem wewnątrz świątyni proces przekazania mocy już się rozpoczął. Jednakże osłabiony Magneto powoduje przerwanie przepływu energii i ostatecznie odwrócenie jej przepływu. Living Monolith otrzymuje tak duże dawki energii, że rośnie do gigantycznych rozmiarów niszcząc tym samym swe sferyczne więzienie. Reszta sfer zostaje nieumyślnie zniszczone, gdy Abdol uwalnia część zgromadzonej energii. Zebrani mutanci próbują uspokoić go, lecz buzująca w nim moc doprowadziła go do szału. Cyclops, Phoenix, Professor i Cable ruszają za Apocalypse'em, podczas gdy reszta stara się powstrzymać szalejącego Monolitha. Do akcji wkraczają Jeźdźcy Apokalipsy, lecz nie udaje im się zbyt wiele zdziałać, gdyż Mihaił teleportuje ich gdzieś ze sobą. Nikomu nie udaje się powstrzymać Monolitha, więc Bishop postanawia zaabsorbować całą jego energię. Jego plan skutkuje, Abdol zostaje niemal unieszkodliwiony, a Bishop zostaje odesłany do przyszłości przez wchłonięte energie temporalne. W międzyczasie Magneto odkrywa, że może manipulować ziemskim polem elektromagnetycznym poprzez Polaris i używa swych zdolności przeciwko Monolithowi. Tymczasem czwórce mutantów udaje się odszukać Apocalypse'a i X-Mana. Starają się przeszkodzić w transferze, lecz teraz Nur jest zbyt silny i z łatwością trzyma ich na dystans. Cyclops dochodzi do wniosku, że jedynym wyjściem jest wypchnięcie Nate'a z urządzenia i zajęcie jego miejsca. Wszyscy X-Men zjawiają się akurat w porę, żeby zobaczyć przerażający efekt transformacji.

Zakończenie w: Ages of Apocalypse

[Reperkusje]
Bohaterowie:
- Polaris przyjęła propozycję towarzyszenia Magneto do Genoshy. Dzięki niej Magnus nie musiałby polegać na Fabianie Cortezie. W zamian uczyłby Lornę kontroli nad jej zdolnościami, miałaby także szansę walczyć o prawa mutantów.
- Nikt z X-Men nie wierzy Jean, że gdzieś w głębi Apocalypse'a cząstka Scotta mogła przetrwać. Zgorzkniała Phoenix opuszcza drużynę, ostateczna bitwa wbiła klin pomiędzy nią i profesora Xaviera. Po pół roku Jean wraca do X-Men, lecz Charlesa nie ma wtedy na Ziemi.
- Charles dochodzi do wniosku, że zmutowani Skrulls potrzebują treningu oraz dobrej rady. Wyrusza więc wraz z nimi w przestrzeń kosmiczną. Podczas wydarzeń "Maximun Security", Cadre K i Xavier powrócą na Ziemię, aby pomóc X-Men. Wkrótce po tym "chrzcie bojowym" członkowie Cadre są w stanie kontynuować naukę bez nadzoru Profesora.
- Mając wyrzuty sumienia po tym jak jego ojciec poświęcił się w walce, do której on przygotowywał się całe życie, Cable wstępuje w szeregi X-Men, chcąc także w pewnym sensie zastąpić Cyclopsa. Wkrótce jednak przekonuje się, że metody X-Men mu nie odpowiadają, gdyż są zbyt pasywne.
- Ponad sześć miesięcy minęło od jego zaginięcia i coraz więcej znaków wskazywało na to, że Cyclops wciąż żyje, więc Jean i Cable wyruszyli, aby go odnaleźć. Znaleźli Scotta połączonego z Apocalypse'em w jedną istotę. Poprzez telepatyczną więź Jean udało się wyrwać esencję En Sabah Nura z ciała Scotta a Cable zniszczył ją pchnięciem swego psimitara.

Złoczyńcy:
- Apocalypse jest uważany za zmarłego po tym jak jego esencja została wyrwana z ciała Cyclopsa.
- Nie jest wiadome gdzie przebywa Living Monolith.
- Nie jest wiadome także gdzie teleportował się Mihaił z Jeźdźcami.
- Deathbird ponownie widziano w przestrzeni kosmicznej. Tam natknął się na nią Bishop i wyrzucił ją w przestrzeń przez śluzę powietrzną.
- Caliban, po uwolnieniu ze służby Apocalypse'a, ponownie zaczął powracać do swego naiwnego usposobienia.

przygotował: Idanow
z wykorzystaniem materiałów uncannyxmen.net

Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.