AXIS

Typ: globalny
Start: 2014-09-10
Liczba zeszytów: 51
Wstęp:
Gdy posiadający mózg profesora Xaviera Red Skull atakuje świat falą nienawiści, Avengers i X-Men łączą siły, by go powstrzymać. Metoda, którą wykorzystują, wywołuje jednak jeszcze większy chaos.
Występuja:
* Steve Rogers, Nomad, Nova, Spider-Man, Edwin Jarvis
* Spectrum, Blue Marvel, Kaluu, Power Man, She-Hulk, White Tiger, Dave Griffith, Jessica Jones, Danielle Cage
* Valeria Richards, 3D-Man, Elsa Bloodstone, Stingray, USAgent, Valkyrie
* Harrison Snow, Angela Snow, Polaris, Cypher, Danger, Gambit, Quicksilver, Warlock
* Elejea, Gorgon, Inferno, Lineage, Triton, Ms. Marvel
* Reader, Iso
* Broo, Glob Herman, Kid Gladiator, Oya
* Daredevil, Foggy Nelson
* Doctor Strange, Wong
* Doctor Voodoo, Daniel Drumm
* Queen Cat, Demolition Man, Flower Girl, Leather Boy, Razorback, Rocket Head, Water Wizard i inni Hob-Heroes
* Kim, Lee i inni "Koreańscy X-Men"
* Absorbing Man, Carnage, Deadpool, Doctor Doom, Enchantress, Hobgoblin, Loki, Magneto, Mystique, Quentin Quire, Plunderer, Sabretooth
* Maria Hill, Nick Fury, Phil Coulson
* Shiklah, Magic Mike, Emily Preston, Shane Preston, Jeff Preston, Scott Adsit, Ellie Camacho, pani Camacho
* Alice Gleason, Chris Rollins i inne ofiary Sin-Eatera
* Eva Alexander, Kaelynn Alexander, dyrektor Philbin
* Pepper Potts
* Briar Raleigh
* Caxton J. Ford, Sloan
* Sandman
* Odin, Lorelei, Sigurd, Verity Williams
* Prezydent Stanów Zjednoczonych
* Captain America, Iron Man, Kluh, Luke Cage, Medusa, Odinson, Scarlet Witch, Wasp
* Genesis/Apocalypse, Beast, Colossus, Cyclops, Havok, Iceman, Jean Grey, Kitty Pryde, Nightcrawler, Rachel Grey, Rogue, Storm, Sunfire
* Red Skull, Dancing Water, Dangerous Djinn, Goat-Faced Girl, Insect, Living Wind, Mzee
* Jason Quantrell, Quickfire, Gideon Mace
* Goblin King, Missile Mate
* Sin-Eater
* Ringleader, Bombshell, Knickknack, Oddball, Tenpin, Throwdown
* Blue Streak, Gold Rush, Green Light, Redline, Silver Ghost
* Boss Dixon, Rico Ramone
* Kade Kilgore, Manuel Enduque, Maximilian Frankenstein, Wilhelmina Kensington
* Capo
Komiksy
 1. 1. Magneto vol. 3 #9
 2. 2. Uncanny Avengers #24
 3. 3. Magneto vol. 3 #10
 4. 4. Uncanny Avengers #25
 5. 5. Avengers & X-Men: Axis #1
 6. 6. AXIS: Revolutions #1
 7. 7. All-New X-Factor #15
 8. 8. Avengers & X-Men: Axis #2
 9. 9. Loki: Agent of Asgard #6
 10. 10. Loki: Agent of Asgard #7
 11. 11. Magneto vol. 3 #11
 12. 12. Avengers & X-Men: Axis #3
 13. 13. Magneto vol. 3 #12
 14. 14. Deadpool vol. 3 #36
 15. 15. All-New X-Factor #16
 16. 16. Avengers & X-Men: Axis #4
 17. 17. AXIS: Hobgoblin #1
 18. 18. Captain America & Mighty Avengers #1
 19. 19. Captain America & Mighty Avengers #2
 20. 20. Captain America & Mighty Avengers #3
 21. 21. AXIS: Carnage #1
 22. 22. AXIS: Carnage #2
 23. 23. AXIS: Carnage #3
 24. 24. Inhuman #9
 25. 25. Inhuman #10
 26. 26. Amazing X-Men vol. 2 #14
 27. 27. Wolverine & the X-Men vol. 2 #12
 28. 28. All-New X-Factor #17
 29. 29. Avengers & X-Men: Axis #5
 30. 30. AXIS: Revolutions #2
 31. 31. AXIS: Revolutions #3
 32. 32. Superior Iron Man #1
 33. 33. Nova vol. 5 #23
 34. 34. Nova vol. 5 #24
 35. 35. AXIS: Hobgoblin #2
 36. 36. AXIS: Hobgoblin #3
 37. 37. Avengers World #15
 38. 38. Avengers World #16
 39. 39. Deadpool vol. 3 #37
 40. 40. Deadpool vol. 3 #38
 41. 41. AXIS: Revolutions #4
 42. 42. Avengers & X-Men: Axis #6
 43. 43. Loki: Agent of Asgard #8
 44. 44. Superior Iron Man #2
 45. 45. Superior Iron Man #3
 46. 46. Avengers & X-Men: Axis #7
 47. 47. Avengers & X-Men: Axis #8
 48. 48. Avengers & X-Men: Axis #9
 49. 49. Loki: Agent of Asgard #9
 50. 50. Deadpool vol. 3 #39
 51. 51. Nova vol. 5 #25
Streszczenie:
Po pokonaniu przez Avengers Unity Squad, Red Skull zbiega, by przegrupować swoje siły. Z jego wciąż wzrastającymi zdolnościami telepatycznymi szykuje w ukryciu kolejny atak. Nie zaczyna on jednak przybierać konkretnej formy do czasu, aż w kontakt z nim nie wchodzi Ahab – sługa również pokonanego przez Avengers Unity Squad Kanga. Pochodzący z przyszłości Days of Future Past, poddaje on łotrowi pomysł budowy obozów koncentracyjnych dla mutantów na Genoshy. Skull oddziałuje też telepatycznie na Tony'ego Starka, przekonując go do budowy dwóch gigantycznych Sentineli zaprogramowanych, by zwalczyć innych herosów w wypadku nowej Wojny Domowej, wymazując te wspomnienia z jego umysłu, gdy budowa zostaje zakończona. Wykorzystując inwazję Wymiaru Z na Nowy Jork jako wydarzenie odwracające uwagę herosów, porywa on też dziesiątki mutantów, w tym Cyclopsa, Genesisa i Quentina Quire'a.

Magneto dowiaduje się o porwanych mutantach i infiltruje Genoshę. Zostaje jednak wykryty i powalony przez S-Men. Podczas, gdy Skull torturuje Magnusa psychicznym obrazem Hitziga – oficera SS stacjonującego w obozie w Aushwitz w czasie, gdy młody Magnus był tam przetrzymywany – S-Men wyruszają do Nowego Jorku, gdzie porywają Havoka, Rogue i potrzebną do wypełnienia planów Schmidta Scarlet Witch. Nie zdają sobie jednak sprawy z tego, że Anna Marie wchłonęła Wonder Mana, ta więc, ostrzeżona o planach Red Skulla przez nadal istniejący w jego umyśle cień świadomości Xaviera, uwalnia kompanów, a także Magneto, który, wzmocniwszy się dozą Mutant Growth Hormone rusza do walki z S-Men, zabijając ich. Mimo protestów Wandy, staje też do walki z Red Skullem, powalając go i miażdżąc jego głowę. To jednak uwalnia jego psychiczną formę – Red Onslaughta, który zaczyna wysyłać na cały świat "fale nienawiści".

Te oddziałują na większość świata, w tym także na Avengers, którzy znajdują się w Los Angeles, walcząc z Plant Manem. Herosi rzucają się na siebie, walkę jednak przerywa Iron Man, blokując w okolicy częstotliwość, na której "nadawana" jest fala. Podczas, gdy w Nowym Jorku Spider-Man próbuje uspokoić rozwścieczonych mieszkańców, a Doctor Strange poszukuje magicznego rozwiązania problemu, w Waszyngtonie działa X-Factor, zabezpieczone przed falą nienawiści za pomocą technologii Warlocka. Wykradają gotowemu zaatakować Rosję prezydentowi "nuklearną futbolówkę" – urządzenie pozwalające na zdalne uruchomienie amerykańskich głowic nuklearnych – siedziba Serval Industries, chroniona przed działaniem fali nienawiści przez pole siłowe, staje się jednak w związku z tym celem ataku pilotowanych przez amerykańskich żołnierzy Sentineli. Grożą oni śmiercią Angeli Snow – żony właściciela korporacji, Harrisona Snowa – zostają jednak ostatecznie pokonani przez Danger.

Avengers udaje się zlokalizować, skąd rozchodzą się fale nienawiści i wyruszają na Genoshę, stając przeciw Red Onslaughtowi wraz z X-Men i innymi herosami. Łotr ujawnia jednak zbudowane przez Starka Sentinele, które wysyła przeciw herosom. Roboty szybko zaczynają zdobywać przewagę nad bohaterami, więżąc ich wewnątrz siebie z pomocą Cząsteczek Pyma. Widząc to, Magneto ucieka z wyspy. Wróciwszy do swojej kryjówki, zostaje przekonany przez Briar Raleigh, by się nie poddawać, zbiera więc drużynę złożoną z łotrów – osób, na temat których Sentinele nie miałyby danych.

Doctor Doom tymczasem wyrusza w daleką przyszłość, odnajduje jednak Latverię w ruinach – a także czekającego na niego "Króla Lokiego", który ujawnia, że to on stał za zniszczeniem świata. Wróciwszy do teraźniejszości, Doom porywa Lokiego z jego mieszkania – wraz z Verity Williams, której jednak bóg wręcza amulet niewidzialności. Stanąwszy twarzą w twarz, Victor wyzywa Lokiego na magiczny pojedynek, a pokonawszy go, zamyka w stazie czasowej z pomocą swego wehikułu czasu. Dowiedziawszy się jednak o wywołanych przez fale nienawiści zamieszkach na ulicach swego państwa, wyrusza, by je uspokoić, a wtedy Verity przekonuje pomagającą "wujkowi" Valerię Richards do uwolnienia Lokiego. Wykorzystując Gram, miecz prawdy dzierżony przez boga, emitują na Latverię falę prawdy, która niweluje wpływ Red Onslaughta. Wkrótce później na miejscu zjawia się Magneto, rekrutując tak Dooma, jak i Lokiego.

Oddział łotrów zjawia się na Latverii, gdzie ruszają do walki z Red Onslaughtem i jego Sentinelami – a tymczasem na miejscu zjawia się też oddział Plunderera, który zamierza wykorzystać sytuację, by zrabować wyspę. Nowoprzybyłym udaje się uwolnić część herosów, w tym Doctora Strange'a i Scarlet Witch, którzy, dowiedziawszy się o świadomości Xaviera ukrytej w umyśle Skulla, postanawiają rzucić czar Inwersji, odwracający oś osobowości łotra i uwalniający w ten sposób Charlesa. Gdy Stephen zostaje wyłączony z akcji, jego miejsce zajmuje Doctor Doom. Udaje im się rzucić zaklęcie, nie zdają sobie jednak sprawy z tego, że telepata transmituje zaklęcie na całą wyspę. Gdy opada kurz, Avengers i X-Men zaczynają kłócić się o to, gdzie powinien trafić znów żywy Red Skull, Havok wykorzystuje więc okazję, by odejść z Unity Squad.

Zmiana ma pozytywny wpływ na łotrów – Deadpool przyjmuje pacyfistyczną filozofię, godząc się z niedawnymi przeciwnikami i odrzucając przemoc, co jednak nie podoba się jego żonie, Shiklah. Carnage postanawia zostać superherosem, nie wiedząc jednak, jak się za to zabrać i nadal wykorzystując szalony tok rozumowania, porywa reporterkę Alice Gleason, nie zdając sobie sprawy z tego, że stała się ona celem nowego Sin-Eatera, mordującego kłamliwych dziennikarzy. Trafiwszy w ręce zabójcy, Gleason domyśla się, że Sin-Eater może być zmarłym niedawno Emilem Greggiem, który lata wcześniej "przyznał się" Eddiemu Brickowi do bycia oryginalnym Sin-Eaterem [to wydarzenie, jak również odkrycie, że łotrem był kto inny, doprowadziło do utraty pracy przez Brocka i jego długoletniej vendetty przeciw Spider-Manowi – przyp. S_O]. Carnage'owi udaje się pokonać przeciwnika dosłownie żywiącego się grzechami poprzez "przeciążenie go", podczas potyczki jednak Alice ucieka. Hobgoblin tymczasem zmienia format swojego biznesu i zaczyna oferować swoim klientom prawa franczyzowe do superbohaterskich alter-ego, czym zwraca na siebie uwagę dowodzącego resztkami Gangu Goblinów Phila Uricha. Goblin King przygotowuje zamach na Kingsley'a z pomocą jednego z jego podopiecznych, Missile Mate'a, i porzuconych przez Hobgoblina klientów-łotrów, Roderickowi udaje się go jednak pokonać z pomocą Lilly Holister, dawnej Menace, która straciła pamięć i teraz działa u boku Hobgoblina jako Queen Cat. Trafiwszy na informacje o czyniących dobro łotrach, Sandman postanawia uwolnić z więzienia utalentowanego chłopaka, który trafił za kratki na jego miejsce, media jednak przedstawiają jego działania w złym świetle. Loki natomiast, rozpocząwszy związek z Enchantress, zrywa kontakt z Lorelei, Sigurdem i Verity, stwierdzając, że jako heros nie ma czasu na śmiertelne rozrywki.

Zaklęcie ma jednak negatywny wpływ na herosów. Nightcrawler wytrapia Sabretootha i próbuje zemścić się na nim za wszystko, co Creed uczynił Wolverine'owi, wyrusza też do Winzeldorfu – miasteczka, gdzie w młodości o mało nie został zlinczowany – gdzie terroryzuje miejscowego księdza, przed uczynieniem czegokolwiek poważnego powstrzymuje go jednak Mystique. Storm tymczasem odwiedza nieproszona przyjęcie w Hellfire Club, a wywoławszy awanturę, obwinia za nią telepatyczną kontrolę Quentina Quire'a. Kitty Pryde tymczasem obrabia jeden z nowojorskich banków, doprowadzając do śmierci jego, fundującego organizacje anty-mutanckie, właściciela. Luke Cage tymczasem próbuje sprzedać markę Mighty Avengers korporacji Cortex, okazuje się jednak, że drużyna jest spółką spółdzielczą, a każdy członek posiada głos w tej sprawie. Upokorzony, Luke łączy siły z innymi "odwróconymi" Avengers i atakuje Mighty Avengers, gdy jednak ci zdobywają przewagę, Iron Man obwinia za atak kontrolującego jego zbroję Machinesmitha. Dyrektor Cortex Jason Quantrell, odwiedza tymczasem w więzieniu swoją ochroniarz, Quickfire, którą potajemnie poddaje dalszej mutacji. Staje też za zabójstwem Gideona Mace'a, z którym współpracował.

Medusa, mając dość bycia pod nieustanną obserwacją ONZ, każe swym doradcom przygotować się do wojny z ludźmi, po czym wyrusza na zebranie Zgromadzenia Ogólnego ONZ, gdzie zaczyna grozić zebranym. Zostaje jednak powstrzymana przez wezwanego przez Gorgona Spider-Mana, a dowiedziawszy się, że to jeden z jej poddanych wysłał przeciw niej herosa, porzuca swój lud. Tymczasem Reader i odnaleziona przez niego Nowa Inhumanka, Xiaoyi, docierają do Wenecji, gdzie siedzibę ma inhumańska rodzina i korporacja, Ennilux. Gdy jednak Reader dowiaduje się, że jego podopieczna ma stać się nową nosicielką świadomości przywódcy rodziny, Capo, uwalnia ją i zbiega, z siłami Enniluxu na ich tropie.

X-Men radykalizują się, a ich nowym przywódcą zostaje Evan – teraz jednak pod kontrolą osobowości Apocalypse'a – który wzywa homo superior do odebrania ludziom tego, na co zasługują. Widząc to, Magneto opuszcza swoich pobratymców i ostrzega o sytuacji Steve'a Rogersa. "Odwróceni" Avengers zaczynają się tymczasem obawiać, że ich nowo znaleziona "wolność" może im zostać odebrana i postanawiają usunąć Red Skulla, który zdaje się być do tego kluczem. Słysząc to, Jarvis prosi Hulka, by do tego nie dopuścił, a zaatakowany przez resztę zespołu, Zielony zmienia się z nową formę – żądnego krwi Kluha. To daje jednak Jarvisowi wystarczająco dużo czasu, by ukryć Skulla z pomocą technologii maskującej Starka. Wierząc, że Skull został uwolniony przez jednego z Avengers, "Odwróceni" herosi więżą pozostałych bohaterów za pomocą Cząsteczek Pyma pobranych od Wasp – poza Spider-Manem, który wyczuł zagrożenie za pomocą swego pajęczego zmysłu i uratowanego przez niego Novy. Obu ukryć się przed pościgiem pomaga Magneto, który prowadzi ich do ukrywającego się w Avengers Mansion Steve'a. Gdy "odwróceni" Avengers rozdzielają się, by zająć się własnymi sprawami, Rogers zaczyna koordynować działania pozostałych herosów. Gdy okazuje się, że Kluh zbliża się do Carefree w Arizonie – miasta, w którym mieszka Nova – młody heros wyrusza tam, zabierając swoją rodzinę w bezpieczne miejsce, po czym rusza do walki z potworem. Zostaje jednak odrzucony potężnym ciosem, zatrzymując się dopiero, gdy uderza w Wieżę Eiffla. Mimo złamanej w wyniku uderzenia ręki i poważnie uszkodzonego hełmu będącego źródłem jego mocy, Sam wraca do walki i w końcu umieszcza Kluha na orbicie. Gdy jednak wraca do Avengers Mansion, po drodze poznając nowo zrekrutowanego Carnage'a, Rogers wysyła go do domu, wierząc, że młody heros nie jest w kondycji do dalszej walki.

Siedziba Serval Industries staje się tymczasem celem Longshota i Sunfire'a – wysłanych przez X-Men w poszukiwaniu nuklearnej futbolówki. Choć X-Factor udaje się ich przechytrzyć i wyteleportować na drugi koniec świata – kupując korporacji wystarczająco dużo czasu na naprawienie uszkodzonych podczas ataku Sentineli pól siłowych – Quicksilver zostaje porwany przez Magneto, który rekrutuje go do pomocy Scarlet Witch.

Iron Man wyrusza do San Francisco, które staje się miejscem testu jego najnowszego produktu – Aplikacji Extremis, która pozwala posiadaczom na uczynienie ich organizmów idealnymi. Okazuje się jednak, że aplikacja jest płatna, by więc sobie na nią pozwolić, biedniejsi mieszkańcy uciekają się do przestępstw. Gdy jednak Daredevil oskarża Starka o wywołanie fali zbrodni w mieście, ten ignoruje go, a gdy Matt doprowadza do konfrontacji, Iron Man szybko go pokonuje. Próbuje go przekonać do swoich racji, przywracając mu wzrok, Murdock odrzuca jednak "prezent". Tymczasem Pepper Potts wykorzystuje stary plan awaryjny stworzony przez Tony'ego na wypadek jego nagłej zmiany charakteru – starą wersję jego zbroi posiadającą kopię jego osobowości. Stark staje się też celem Teen Abominationa, młodego gamma-potwora, który uznał atak na niego za najlepszy sposób o poproszenie o pomoc.

Koreańskie "kopie" X-Men stworzone przez Butlera, którym przed Inwersją X-Men próbowali pomóc, stają się nowym celem nienawiści mutantów, którzy więżą ich w Danger Room, wyłączając zabezpieczenia. Przyjaciół jednak ratuje Deadpool, uwalniając ich i zabierając do Monster Metropolis, gdzie Michael wraz z nadwornym magiem Shiklah zaczynają pracę nad ich "dolegliwością", związaną ze znajdującymi się w ich organizmach tkankami Wade'a.

Thor rozpoczyna wędrówkę po barach, a trafiwszy w jednym z nich na reportera Caxtona Forda, wyrusza z nim w podróż do Las Vegas, gdzie w pełnej okazałości prezentuje swoją, wzmocnioną jeszcze zaklęciem inwersji, niegodność. Pozostawiwszy krytykującego go dziennikarza w jednym z barów "przejmuje" jedno z kasyn w Vegas, gdzie odnajduje go Loki. Bezskutecznie próbuje przekonać brata do zaprzestania burdy, Oddinson jednak atakuje go. Walkę przerywa jednak przybycie Spider-Mana, który porywa Lokiego.

Doctor Doom tymczasem, z pomocą Valerii Richards, zbiera grupę trzecioligowych herosów – 3D-Mana, Elsę Bloodstone, Stingraya, USAgenta i Valkyrię, czując, że odmieniona Scarlet Witch będzie chciała zemścić się za cierpienie, które wywołał, kontrolując ją podczas wydarzeń z House of M. Dzięki herosom udaje mu się chwilowo uwięzić Wandę w urządzeniu wysysającym jej magiczne energie, zamierzając wykorzystać je do naprawienia swych błędów. Znajdujący się jednak w sercu maszyny amulet nie wytrzymuje przeciążeń, pozostawiając Doomowi wystarczająco dużo energii na jedynie jedno zaklęcie, despota postanawia więc przywrócić do życia zabitą przez niego Cassie Lang – Stature. Następnie postanawia ogłosić swoją abdykację i uczynić z Latverii republikę, wtedy jednak ponownie atakuje Scarlet Witch. Z pomocą mu zjawiają się Magneto i Quicksilver, a widząc ich, Wanda, wściekła, rzuca klątwę na swoją rodzinę – która, choć powala Pietro, nie ma wpływu na Magnusa, ujawniając, że nigdy nie był on ojcem bliźniąt. Wtedy jednak na miejscu zjawia się Doctor Doom wraz z ożywionym – na mocy umowy Dooma z mrocznymi siłami – Doctorem Voodoo. Razem udaje im się pokonać Wandę, nad której ciałem kontrolę przejmuje duch Daniela Drumma.

Avengers Tower staje się celem ataku X-Men – a osłabieni, Avengers nie są w stanie ich powstrzymać. Zmuszając ludzką populację Manhattanu do ewakuacji, Apocalypse zaczyna przygotowywać bombę, której zadaniem jest wymazanie wszystkich nie-zmutowanych ludzi na świecie. Dowiedziawszy się o tym, Steve zbiera drużynę składającą się z "odwróconych" łotrów. Przed misją Loki i Enchantress wyruszają, by upewnić się, że siostra Amory, Lorelei, nie wpakowała się w kłopoty, odkrywając jednak ją i Sigurda w połowie napadu, czarownica traci cierpliwość i chwyta obydwoje, "dla ich własnego dobra" zabierając ich do Asgardii, gdzie trafiają pod osąd Odina. Wszechojciec zamienia też słowo z Lokim, krytykując fakt, że zdradził własnych przyjaciół i stwierdzając, że by stać się prawdziwie godnym, nie wystarczy się jedynie zmienić – trzeba też pracować nad sobą, by stać się lepszym.

Wkrótce później odwróceni łotrzy szturmują Avengers Tower, pozwalając Spider-Manowi i Deadpoolowi na infiltrację wieżowca i odnalezienie bomby. Odkrywając jednak strzegącego ją Apocalypse'a, Wade wyrusza przeciw niemu, próbując wyciągnąć na wierzch świadomość Evana, przeciwnik jednak ignoruje go i urywa mu głowę. Spider-Manowi tymczasem nie udaje się rozbroić bomby, eksplozję jednak zdusza swoim symbiotem Carnage. Na zewnątrz budowli do walki między łotrami a mutantami dołączają przegrupowani odwróceni herosi, a widząc Thora, Loki zaciąga go do portalu, który zabiera ich obu na Księżyc. Tam bogowi kłamstw udaje się unieść pozostający tam od walki Avengers z Nickiem Furym Mjolnir [patrz Original Sin] i zaczyna walczyć z bratem. Tymczasem z obserwującym walkę Rogersem kontaktuje się Jarvis, ujawniając los Red Skulla – teraz zwącego się White Skullem. Steve infiltruje więc Avengers Tower, uwalniając go, "odwróceni" Avengers jednak, zwyciężywszy nad mutantami i łotrami, odnajdują ich w Avengers Mansion, gdzie kontynuują walkę. Nadal będący samą głową Deadpool przemawia tymczasem do Apocalypse'a i przekonuje do pomocy herosom, ten więc rusza do walki z "odwróconymi" Avengers, dając grupie Rogersa czas na przegrupowanie. Po chwili na miejscu zjawiają się Doom, Magneto, Quicksilver, Doctor Voodoo i opętana Scarlet Witch, którzy ponownie rzucają czar Inwersji, transmitowany przez Skulla. Okazuje się jednak, że Iron Man przygotował się na taką ewentualność, wytwarzając wokół siebie – a także walczących nieopodal Havoka i Sabretootha – pole siłowe chroniące przed zaklęciem. Nadal zły i zdający sobie sprawę z tego, że nie będzie w stanie ze sobą żyć, jeśli wróci do właściwej osobowości, Havok porywa Wasp i zmusza ją do ukrycia go w skali subatomowej. W całym zamieszaniu okazuje się też, że Doctor Doom i Red Skull zniknęli – jak się okazuje, Victor porwał Schmidta i uwięził go w Latverii.

Gdy opada kurz, Evan – przywróciwszy swe ciało do swego zwykłego wyglądu – pomaga Deadpoolowi w przytwierdzeniu jego głowy do reszty ciała. Gdy obwinia się o ostatnie wydarzenia, Wade decyduje się ukryć go, dopóki sytuacja się nie uspokoi, Shiklah jednak zabrania młodemu Apocalypse'owi – który w czasach antycznych był przeciwnikiem jej rasy – wstępu do Monster Metropolis. Upewniwszy się, że jego koreańscy przyjaciele mają zapewnioną odpowiednią opiekę – a to dzięki magicznemu Drzewu Sarkoońskiemu, zamiast owoców wypuszczającego ludzkie organy – zapewnia Evanowi miejsce w swoim domu na powierzchni.

Kilka dni później do mediów wycieka filmik nagrany przez odwróconych łotrów, w którym przedstawiają swą grupę jako "Oś Zła" i przyznają się do wywołania nowej wojny między Avengers a X-Men, oczyszczając tym samym herosów z zarzutów.

Wkrótce później Nova zostaje zaproszony do Avengers Mansion, gdzie po przejściu odpowiednich testów otrzymuje swoją kartę identyfikacyjną i zostaje powitany w szeregach Avengers jako członek rezerwowy.


Reperkusje:
* Iron Man, Havok i Sabretooth nadal znajdują się pod wpływem zaklęcia Inwersji;
* Ujawnionym zostało, że Quicksilver i Scarlet Witch nie są dziećmi Magneto;
* Zginęli członkowie S-Men: Dancing Water, Goat-Faced Girl, Insect, Living Wind i Mzee, a także Emil Gregg, Gideon Mace i kilku nowojorskich reporterów;
* Ożywieni zostali Doctor Voodoo i Cassie Lang;
* Tony Stark przeprowadził się do San Francisco, budując swoją nową siedzibę na wyspie Alcatraz. Wypuścił też na rynek Aplikację Extremis, umożliwiającą – za wysoką cenę – usunięcie z ciał użytkowników wszelkich niedoskonałości;
* Obwiniając się za wydarzenia, Genesis opuścił Instytut Jean Grey i ukrywa się w domu Deadpoola;
* Podczas walki z Kluhem hełm Novy został poważnie uszkodzony, w losowych momentach odcinając Sama od jego mocy;
* Lily Hollister została odnaleziona, pozbawiona pamięci, i stała się bohaterką o pseudonimie Queen Cat. Zostało jej przekazane dowództwo nad Hob-Heroes, grupą bohaterów szkolonych przez "odwróconego" Hobgoblina;
* "Koreańscy X-Men" zamieszkali w Monster Metropolis, gdzie ich dolegliwości zostają utemperowane za pomocą magicznego Drzewa Sarkoońskiego, zamiast owoców rodzącego organy;
* Reader i Xiaoyi, teraz nazywająca się Iso, próbują uciec przed siłami Enniluxu. Iso została "wgrana" mapa neuronowa umysłu Capo, umierającego przywódcy Enniluxu, czyniąc ją jedyną, która może stać się nosicielką jego osobowości;
* Po tym, jak został przebity Gramem, mieczem prawdy, Loki nie jest w stanie kłamać;
* W ramach kary za wykroczenia przeciw Asgardii i Midgardowi, serca Lorelei i Sigurda zostały umieszczone przez Odina wśród korzeni drzew na Wyspach Ciszy;
* Carnage poznał sekretną tożsamość Novy;
* Jason Quantrell, dyrektor Cortex Corporation, wymusił na Quickfire wtórną mutację;
* Martwiąc się o naglą zmianę w zachowaniu Tony'ego, Pepper Potts uruchomiła zawierającą kopię tożsamości Starka zbroję Iron Mana;
* Z Iron Manem skontaktował się Teen Abomination, próbujący znaleźć sposób na powrót do ludzkiej formy;
* Na Genoshy uwolniona została psychiczna manifestacja Hitziga, oficera SS z czasów, gdy młody Magneto był uwięziony w obozie koncentracyjnym Auschwitz;

Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.