Avalon » Crossover/Events » War Of Kings

War Of Kings

Typ: wewnętrzny
Start: 2008-11-26
Liczba zeszytów: 38
Wstęp:
     
War of Kings opowiada o wojnie między kosmicznymi imperiami Kree i Shi'ar, dwóch nacji, które niedawno dostały się pod kontrolę superistot z Ziemi. Inhumans pod wodzą Black Bolta przejęli władzę nad Kree, zaś szalony mutant Vulcan dużo wcześniej podbił imperium Shi'ar. W konflikt wmieszane zostają też osoby trzecie – Nova Corps, Guardians of the Galaxy, Starjammers, Darkhawk i Blaastar. Rozpoczyna się Wojna Królów.

Występuja:
 • Black Bolt, Medusa, Crystal, Gorgon, Karnak, Maximus, Ronan, Triton, Ahura, Luna, Lockjaw
 • Vulcan, Deathbird, Ka'ardum, Araki
 • Gladiator, Arc, Earthquake, Electron, Fang, Fleshfire, Hussar, Magique, Manta, Mentor [II], Neutron, Nightside, Oracle, Plutonia, Scintilla, Smasher [Salac Tuur], Smasher [III], Squorm, Starbolt, Titan, Voyager, Warstar, White Noise
 • Strontian, Pn'zo, Uncreated
 • Black Cloak, Colony, Devo, Flaw, Hypernova, Krait, Offset, Shell, Warshot
 • Havok, Lilandra, Ch'od, Cr+eee, Korvus, Marvel Girl, Polaris, Raza Longknife, Sikorsky
 • Star-Lord, Adam Warlock, Bug, Cosmo, Drax the Destroyer, Gamora, Groot, Jack Flag, Major Victory, Mantis, Martyr, Moondragon, Rocket Raccoon
 • Nova [Richard Rider], Quasar, Eve Necker, Fraktur, Inari Rael, Lindy Nolan, Malik Tarcel, Morrow, Qubit, Robert Rider, Suki Yumiko, Tre Owens, Worldmind, Ego
 • Darkhawk, Talon, Razor, H'jke Jeeku, Turbo, Vector
 • Blaastar, Catastophus, Ravenous, Ra-Venn
 • Major Victory, Charlie-27, Martinex, Starhawk, Yondu
 • Skaar, Old Sam
 • Bison, Carrion, Colony, Gorilla Man, Skeleton Ki
 • Mr. Fantastic, Gautlet, Baron von Blitzschlag
 • Mentor [A'Lars], Oblivion, Maelstrom, Dragon of the Moon
 • Matriarch, Raker
 
Komiksy
 1. 1. Guardians Of The Galaxy vol. 2 #7
 2. 2. Guardians Of The Galaxy vol. 2 #8
 3. 3. Guardians Of The Galaxy vol. 2 #9
 4. 4. Guardians Of The Galaxy vol. 2 #10
 5. 5. Secret Invasion: War Of Kings
 6. 6. War Of Kings: Darkhawk #1
 7. 7. War Of Kings: Darkhawk #2
 8. 8. War Of Kings: Warriors #1
 9. 9. X-Men: Kingbreaker #1
 10. 10. X-Men: Kingbreaker #2
 11. 11. X-Men: Kingbreaker #3
 12. 12. X-Men: Kingbreaker #4
 13. 13. War Of Kings: Warriors #2
 14. 14. War Of Kings #1
 15. 15. Guardians Of The Galaxy vol. 2 #11
 16. 16. Guardians Of The Galaxy vol. 2 #12
 17. 17. Nova vol. 4 #23
 18. 18. War Of Kings: Savage World Of Sakaar
 19. 19. War Of Kings: Ascension #1
 20. 20. War Of Kings: Ascension #2
 21. 21. Nova vol. 4 #24
 22. 22. Nova vol. 4 #25
 23. 23. War Of Kings #2
 24. 24. Guardians Of The Galaxy vol. 2 #13
 25. 25. Guardians Of The Galaxy vol. 2 #14
 26. 26. War Of Kings #3
 27. 27. Nova vol. 4 #26
 28. 28. War Of Kings #4
 29. 29. War Of Kings: Ascension #3
 30. 30. Guardians Of The Galaxy vol. 2 #15
 31. 31. Nova vol. 4 #27
 32. 32. War Of Kings #5
 33. 33. War Of Kings: Ascension #4
 34. 34. Guardians Of The Galaxy vol. 2 #16
 35. 35. War Of Kings #6
 36. 36. Guardians Of The Galaxy vol. 2 #17
 37. 37. Nova vol. 4 #28
 38. 38. War Of Kings: Who Will Rule?
Streszczenie:
       
Po rozpadzie Guardians Of The Galaxy, Mantis i Rocket Racoon postanowili stworzyć własną wersję zespołu, podczas gdy jego dawni członkowie próbowali działać na własną rękę. Adam Warlock z pomocą Gamory przejął kontrolę nad Universal Church of Truth, aby zapobiec wywołaniu większych szkód przez organizację. Phyla i Drax wyruszyli na poszukiwanie Cammy, ziemskiej przyjaciółki tego pierwszego. W czasie poszukiwań odkryli, że mają jeszcze szansę ocalić Moondragon - córkę Draxa i ukochaną Phyli, zabitą niedawno przez Ultrona. Star-Lord miał najgorzej, ponieważ misja, której podjął się na terenie Imperium Kree skończyła się tak, że został pojmany i wyrzucony do Negative Zone. Władzę w tym wymiarze dzięki protekcji Kree przejął Blaastar, który planował właśnie atak na Ziemię poprzez przejęcie więzienia 42. Choć udało mu się je zdobyć, drużyna Guardians Rocket Racoona zdołała odbić Petera oraz uwięzionego w 42 Jacka Flaga oraz zapieczętować portal na Ziemię.

W konsekwencji wydarzeń z Secret Invasion Inhumans opuścili Księżyc i wraz z całym Attilanem wyruszyli w kosmos, dokonać zemsty na Skrullach. Dogonili pozostałości ich floty na granicach imperium Shi'ar i doszczętnie ją zniszczyli. Następnie zaatakowali osłabione po niedawnym ataku Phalanx Imperium Kree i szybko podbili jego centralny świat, zaś Ronan the Accuser oddał pełnię władzy w ręce Black Bolta. Wydarzenia te nie umknęły uwadze Vulcana, choć był on bardzo zajęty podbojem nowych planet. Z największych zbrodniarzy więzionych przez Shi'ar cesarz utworzył oddział Imperial Guard do zadań specjalnych i wysłał ich przeciwko Starjammers oraz wymordował posłów przysłanych przez kosmiczna radę w sprawie jego agresywnej ekspansji terytorialnej. Mimo przeciwności, Starjammers zdołali uwolnić pojmanych przez Vulcana towarzyszy i wspólnie uciekli. Inhumans udzielili im azylu, a Lilandra próbowała przekonać Black Bolta do podjęcia działań przeciw Vulcanowi. Inhumans jednak zlekceważyli ostrzeżenia, co obróciło się przeciwko nim. W czasie zaaranżowanego ślubu Crystal i Ronana doszło do ataku Imperial Guard, która pokonała elitę Inhumans i pojmała Lilandrę. Kree i Shi'ar znaleźli się w stanie otwartej wojny.

Tymczasem Quasar i Drax udali się w jedną z krain umarłych, domenę Abstrakta Obliviona. Tam musieli zmierzyć się z jego sługą Maelstormem, ale dzięki wsparciu Wendella Vaughna udało im się go pokonać. Phyla uratowała Moondragon, ale musiała w tym celu zawrzeć pakt ze Śmiercią i zostać jej nowym heroldem, co od początku było planem Obliviona. W wyniku paktu Phyla zyskała nowe moce, ale jej osobowość uległa przemianie na gorsze. Vaughn odzyskał Quantum Bands i udał się z nimi do Richarda Ridera. Rich właśnie utracił moce Novy i odkrył, że bez nich jest umierający, a jego komputerowy mentor Wolrdmind oszalał. Ten tymczasem udał się ze świeżo odtworzonym Nova Corps w kosmos, z zamiarem powstrzymania wojny między dwoma kosmicznymi imperiami. Wendell podarował Riderowi Quantum Bands i ten, jako nowy Quasar, wyruszył powstrzymać Worldminda.

Również na Ziemi, Chris Powell, znany jako Darkhawk odkrył, że źródło jego mocy może być inne, niż mu się wydawało, gdy spotkał obdarzonego takimi samymi zdolnościami przybysza z kosmosu, Talona, a jego dom został zniszczony przez ścigającą go machinę wojenną. Za namową Talona Chris wyruszył z nim w kosmos, chcąc poznać sekret swego pancerza i nauczyć się kontrolować problemy emocjonalne, wywoływane przez jego moc. Jak się jednak szybko okazało, Talon oszukał go – Fraternity of Raptors które stworzyło jego zbroję to starożytna, niemal wymarła organizacja kosmicznych zabójców Shi'ar, zaś cały trening jaki mu zapewnił, miał pozwolić, by kontrolę nad zbroją przejął jej prawowity właściciel, Razor. Umysł Chrisa został wygnany do innego planu, gdzie Raptory przetrzymywały świadomości swoich ciał, zaś dwójka zabójców udała się do Negative Zone, gdzie zdobyli Power Cosmic Rod i przekazali go Blaastarowi w zamian za pomoc w ich planach i najechanie terenów Ravenousa, by ten nie mógł wesprzeć Kree.

Wojna między Kree a Shi'ar była zaciekła. Z początku przewagę mieli ci pierwsi, używając technologii powstałej z połączenia wiedzy Kree i Inhumans ale starali się stosować taktykę minimalizowania start, podczas gdy Vulcan nie patyczkował się i masowo używał najgroźniejszej broni Shi'ar, Nega Bombs. Inhumans liczyli, że powiedzie się plan Starjammers, którzy zamierzali uwolnić Lilandrę i ponownie osadzić ją na tronie. W czasie walk Gorgon i członek Imperial Guard, Starbolt rozbili się na niegościnnej planecie Saakar, gdzie musieli wspólnie walczyć o przetrwanie i przeżyć starcie ze Skaarem, zanim zdołali uciec. Zaraz potem ich współpraca się skończyła, gdy Starbolt próbował porwać Lunę, córkę Crystal.

Konflikt nie umknął uwadze wszystkich członków Guardians of the Galaxy. Podzieliwszy się na dwa zespoły postanowili doprowadzić do rozpoczęcia przed Black Bolta i Vulcana rozmów pokojowych – w czasie gdy ekipa Star-Lorda miała udać się na audiencję do Inhumans, drużyna Rocket Racoona zamierzała porwać władcę Shi'ar. Druga strona nie miała szczęścia, ponieważ zostali rozdzieleni i o mało nie zginęli – podczas gdy większość drużyny uratowali Starjammers, Adam Warlock musiał samotnie zmierzyć się z Vulcanem i ledwo przeżył. Ratując się ucieczką nie zdawał sobie sprawy, że został naznaczony magicznym znakiem, który pozwoli Imperial Guard znaleźć go gdziekolwiek by się nie udał.

Lekkomyślne działania Wolrdmindu doprowadziły do klęski całej kohorty niewytrenowanych centurionów w walce z Imperial Guard i ich śmierci z rąk oddziału Vulcana. Tymczasem Richard Rider zdołał dotrzeć do wnętrza Ego, gdzie odkrył, że żywa planeta i oszalały Wolrdmind połączyli się w jedno. Na szczęście zdołał odzyskać moc Novy Prime i pokonać Ego, a Wolrdmind przeprogramował się w celu oczyszczenia z obłędu, zastępując dawną osobowość zupełnie nową. Jak się jednak okazało, brat Richarda, Robbie i kosmita Qui-Bit wyruszyli zemścić się na mordercach ich towarzyszy i słuch po nich zaginął.

Starjammers i Guardians of the Galaxy zaatakowali statek na którym uwięziona była Lilandra i zmierzyli się z Gladiatorem. Preator pokonałby ich niechybnie, gdyby Lilandra nie przekonała go, że rządy Vulcana są zagrożeniem dla całego imperium, co skłoniło go do zmiany stron. Tymczasem audiencja drużyny Star-Lorda zakończyła się kompletną porażką – Inhumans nie tylko odmówili udziału w rozmowach, ale do tego o mało nie doszło do starcia, gdy Phyla próbowała wziąć na zakładnika jedyną osobę, która okazała zrozumienie dla ich sprawy – Crystal. Gdy Star-Lord postanowił się wycofać do Knowhere, Phyla wbrew jego rozkazom porwała dziewczynę, co sprowadziło im na głowy rozwścieczoną rodzinę królewską. W tym samym momencie do Konwhere wrócił Warlock, a wraz z nim pojawiła się ścigająca go Imperial Guard.

Starjammers i Gladiator przystąpili do próby przywrócenia Lilandrze należnej jej pozycji i zostali nawet zaakceptowani przez senat. Niestety, ich plany pokrzyżowały Raptory – Talon zaoferował ich usługi Vulcanowi a w dowód szczerych intencji Razor wywołał zamieszanie i zastrzelił Lilandrę. Chwilę później Chris Powell zdołał odzyskać kontrolę nad swoim ciałem i musiał ratować się ucieczką, nie mogąc wyjaśnić, że to nie on zamordował cesarzową.

W tym czasie Inhumans uwolnili Crystal i choć udało im się wyjaśnić nieporozumienie z Guardians of the Galaxy, nie wspomogli ich w walce z Imperial Guard i wycofali się z powrotem do Attilanu. Knowhere stało się polem bitwy z elitą Shi'ar, ale z pomocą świeżo przybyłych posiłków w postaci drużyny Rocket Racoona, udało się odeprzeć agresorów. Jednak w czasie walki Star-Lord, Cosmo, Mantis, Bug i Jack Flagg zostali porwani przez Starhawk i trafili do przyszłości, gdzie mogli doświadczyć tragicznych skutków wojny po tysiącu lat. Zdesperowani próbowali wysłać w przeszłość ostrzeżenie dla reszty grupy. To jednak dotarło za późno.

Dowiedziawszy się o śmierci Lilandry, Black Bolt postanowił wprowadzić w życie swój ostateczny plan – zdetonować ogromną bombę terrigennową, która dokonałaby przemiany w Ihnumans wszystkich istot w kosmosie. Nie pomogły słowa Crystal, która wierzyła, ze to właśnie przed taką katastrofą przestrzegali ich Guardians, ani Ronana, nie chcącego, by Kree, którzy okazali się odporni na terrigenezę, stali się Alpha Primitives kosmosu – Black Bolt podjął decyzję mimo wszystkich sprzeciwów.

Vulcan zaś szalał ze wściekłości, gdy okazało się, że śmierć Lilandry wywołała wewnętrzne podziały w jego imperium. Talon kategorycznie zażądał, aby przerwał działania wojenne i zajął się zapobiegnięciem wojnie domowej. Vulcan jednak go nie posłuchał i zamiast tego, dowiedziawszy się o zmierzającym w jego stronę statku-bombie z Black Boltem na pokładzie, wyruszył rozwiązać ten konflikt ostatecznie, w walce na śmierć i życie. Talon tymczasem został zaatakowany przez Darkhawka, który zmusił go do powrotu do postaci jego nosiciela. Skrull którego ciało przejął Raptor popełnił samobójstwo, chcąc zapobiec ponownej utracie kontroli. Darkhawk wyruszył z misją zniszczenia rozsianych po kosmosie amuletów Fraernity of Raptors, aby organizacja ta nigdy się nie odrodziła.

Nova wyruszył na poszukiwanie swojego brata i odnalazł go w czasie ataku przeprowadzonego przez połączone siły oddziału Vulcana i armii Blaastara na tereny Ravenousa. Udało im się pokonać sługi Shi'ar, w tym ich liderkę, których pojmali. Richard dogadał się z Blaastarem, uzgadniając że odegrają scenę gdy pozwala im odlecieć tak, aby kosmita zyskał opinię rozsądnego i mądrego władcy, na której mu bardzo zależało. Blaastar nie miał wyboru, bo jedyną alternatywą było, że Rider go zabije.

Vulcan zaatakował Black Bolta w czasie, gdy ten przygotowywał się do detonacji bomby, a ich walka ją uszkodziła. Gdy władca Inhumans pokonał swojego przeciwnika, Crystal teleportowała się z Lockjawem na miejsce i zdeaktywowała kryształy terrigenu, wyjaśniając, że plan króla doprowadziłby do katastrofy. Jednak urządzenie dzieliły sekundy od eksplozji. Gdy Inhumans zamierzali uciec, w ostatniej chwili Vulcan ponownie zaatakował Black Bolta i oddzielił go od Crystal. W momencie, w którym dziewczyna wróciła do rodziny, bomba eksplodowała, pochłaniając obydwu monarchów i robiąc ogromną wyrwę w przestrzeni kosmicznej. Wyrwa ta zaczęła gwałtownie się rozszerzać i wypluwać potworności z innego wymiaru. O mało nie pochłonęłaby statku Inhumans, gdyby z pomocą nie przyszli im Guardians of the Galaxy. Adam Warlock użył swojej mocy, by zatrzymać rozrost wyrwy. Zaraz potem Phyla przebiła go swoim mieczem, wyjaśniając, że w zamian za ocalenie Heather zobowiązała się zabić herolda życia, którym, jak wierzy, jest Adam. Rozwścieczona Gamora powaliła ją, tylko po to, by zostać ranioną przez Warlocka. Aby powstrzymać wyrwę, Adam musiał przeszkodzić w powstaniu wszystkich przyszłości, w których się ona rozrosła, a zrobił to przywracając tę, w której przemienił się w złego Magusa. To też wywołało jego natychmiastową transformację w tego szaleńca.

Shi'ar poddało się w wojnie z Kree, a niedługo odbył się pogrzeb Lilandry, w czasie którego doszło do walki między, rozgoryczonymi po stracie Black Bolta Inhumans a nie chcącymi uwierzyć w śmierć Vulcana Imperial Guard. Przerwał ją Gladiator, zniesmaczony takim zachowaniem. Crystal, która obawiała się, że jej rodzina zechce wyznaczyć ją namiestnikiem nad pokonanymi Shi'ar, nakłoniła go, aby został nowym cesarzem. Jest to w smak Talonowi, któremu udało się przeżyć i podszyć pod doradczynię Gladiatora. Tymczasem większość członków Nova Corps została odesłana do domów, a pozostała na służbie grupa pod dowództwem Ridera udała się zbadać wyrwę, nazwaną na pamiątkę tych strasznych wydarzeń the Fault, czyli Wina. Jakim jest ona zagrożeniem dla Wszechświata, zdaje się wiedzieć tylko Magus. Reperkusje:
 • W wyniku detonacji bomby Inhumans w przestrzeni kosmicznej powstała ogromna wyrwa w czasoprzestrzeni, zwana the Fault.
 • Black Bolt i Vulcan są uważani za zabitych w wyniku eksplozji.
 • Imperium Shi'ar znalazło się w stanie głębokiego kryzysu, spowodowanego polityką Vulcana. Nowym imperatorem został Gladiator.
 • Imperim Kree rządzi rodzina królewska Inhumans, na której czele po śmierci Black Bolta stoi Medusa.
 • Crystal i Ronan zawarli mariaż polityczny.
 • Darkhawk jest poszukiwany za zabójstwo Lilandry. Chris Odkrył prawdziwe pochodzenie swojej mocy i poprzysiągł dopilnować, aby Fraternity of Raptors nigdy się nie odrodziło. Jego matką i braćmi zajmują się członkowie the Loners.
 • Wendell Vaughn odzyskał Quantum Bands.
 • Phyla-Vell została nowym heroldem Śmierci i przyjęła miano Martyr. W zamian Śmierć przywróciła do życia Moondragon.
 • Adam Warlock stanął na czele Universal Curch of Truth i powstrzymał rozwój Fault, Przyszło mu za to jednak zapłacić swoimi zdrowymi zmysłami, ponieważ przemienił się w Magusa.
 • Star-Lord, Cosmo, Bug, Jack Flag i Mantis zostali przeniesieni do roku 3009 i błąkają się obecnie po aleternatywnych wersjach przyszłości.
 • Araki został zabity i sklonowany jako kobieta. Nowa Araki jest najwidoczniej kolejnym wcieleniem Talona.
 • Blastaar mianował się królem Negative Zone i zgromadził potężną armię z pomocą której podbił ten wymiar, oraz należące to Ravenousa tereny w strefie pozytywnej. Przejął też kontrolę nad ziemskim więzieniem, Kompleksem 42.
 • Power Cosmic Rod trafił w ręce Blastaara. Wcześniej artefakt był używany do zatrzymania rozwoju larwy Annihilusa, która teraz zaczęła rosnąć na nowo.
 • Richard Rider odzyskał moce Novy Prime.
 • Z powodu śmierci dużej części rekrutów w czasie szaleństwa Worldmindu, większość członków Nova Corps została odesłana na ich rodzinne planety, pozostawiając niewielki oddział pod dowództwem Richarda.
 • Aby całkowicie wyleczyć się z obłędu, Worldmind musiał skasować swoją osobowość i zastąpić ją przechowywaną w jego pamięci osobowością Kor-El.
 • Malik Tarcel, Nova Prime z okresu nieobecności Ridera został pojmany przez Shi'ar i uwolniony przez Garthana Saala, renegata korpusu.
 • Vulcan stworzył własny oddział Imperial Guard, pod dowództwem Stronian, kuzynki Gladiatora. Drużyna ta wymordowała całą kohortę Nova Corps, zanim została pokonana przez Ridera i jego ludzi. Obecnie przebywa na Nu-Xandarze, gdzie odpowie za zbrodnie wojenne.
 • Korpus udzielił azylu Ravenousowi, który utracił swoje tereny na rzecz Blaastara.
 • Rachel Summers i Korvus stracili dostęp do mocy Phoenix.
 • Władcy Kree i Shi'ar dowiedzieli się o istnieniu planety Saakar i Old Power.
 • Większość sił Skrulli uciekających po nieudanej inwazji na Ziemię zostały zniszczone.
 • Project: Pegasus został zamknięty przez H.A.M.M.E.R..
 • Inhumans uruchomili program przeniesienia ewolucji Kree na następny poziom.
 • Raza został pojmany na nosiciela symbiontu z oddziałów Vulcana i uwolniony przez Nova Corps, którzy się nim opiekują.
 • Jack Flag został uwolniony z 42 i odzyskał władzę w nogach dzięki technologii z Knowhere.
 
wok-logo-big.jpg
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.