Avalon » Crossover/Events » Eve of Destruction

Eve of Destruction

Typ: wewnętrzny
Start: 2001-03-14
Liczba zeszytów: 5
Wstęp:
Po uwolnieniu lekarstwa na Legacy Virus Magneto nagle zyskuje kontrolę nad armią mutów i mutantów gotowych do ostatecznego starcia z ludzkością. Świat z zapartym tchem obserwuje Mistrza Magnetyzmu mobilizującego armię, która oczekuje tylko na wypowiedzenie wojny. Jednakże czym będzie to zwycięstwo jeśli jego świadkiem nie będzie człowiek, który przeciwstawiał się mu na każdym kroku? Magnus porywa Charlesa Xaviera i robi z niego symbol dla swej armii. Z jedynie trójką aktywnych X-Men Phoenix musi za wszelką cenę uzupełnić braki w grupie. Pomiędzy obecnymi X-Men też nie układa się najlepiej, Wolverine podróżuje po kanałach pod Hammer Bay z kimś komu nie ufa do końca: Cyclopsem. Czy grupa niedoświadczonych i dysfunkcyjnych mutantów powstrzyma Mistrza Magnetyzmu? Czy powrót znajomej osoby i decyzja dawnej sympatii pomoże, czy wręcz zaszkodzi X-Men? Co więcej, czy X-Men uda się odpędzić widmo wojny, czy też zagłada jest nieunikniona?
Występuja:
* Cyclops, Phoenix IV, Wolverine, profesor Charles Xavier (X-Men)
* Dazzler, Polaris
* Joanna Cargill, Northstar, Paulie Provenzano, Sunpyre, Wraith (tymczasowi X-Men)
* Amelia Voght
* Magneto
* Blob, Random
* Genoshańscy żołnierze
* Członkowie Armii Wyzwolenia Homo Sapiens
* Trish Tilby
Komiksy
Streszczenie:

[Wydarzenia poprzedzające crossover]
* W Uncanny X-Men #390 odkryto lekarstwo na Legacy Virus, lecz osoba której by je wstrzyknięto umarłaby. Colossus poświęcił życie, aby uwolnić lek do atmosfery, to sprawiło, że w ciągu jednej nocy tysiące umierających do niedawna Genoshan zasiliło szeregi armii Magneto.
* Wkrótce po śmierci Colossusa Storm zebrała grupę X-Men i w tajemnicy wyruszyła w poszukiwaniu dzienników przewidującej przyszłość Destiny. Kilkoro innych X-Men opuściło posiadłość z powodów osobistych, z Xavierem zostało raptem troje aktywnych X-Men.
* Podczas crossovera Apocalypse: The Twelve Cyclops połączył się z Apocalypse'em, jednak dzięki pomocy Jean i Nathana uwolnił się spod jego wpływu. Jednakże czas jaki En Sabat Nur spędził w jego ciele nieco zmienił osobowość Scotta.
* Polaris przyłączyła się do Magneto w Uncanny X-Men #379, lecz z biegiem czasu zwróciła się przeciwko niemu, aby pomóc ludziom skrzywdzonym przez jego reżim.

[Główny wątek w pigułce]
Na żywo z Genoshy Trish Tilby zdaje relację z rozwijającej się sytuacji. Po uwolnieniu lekarstwa na zabójczy wirus tysiące Genoshan skupiło się na Magda Square, sercu wyspy, pod wodzą Magneto. Podczas gdy S.H.I.E.L.D. i Avengers obmyślają plan działania, Joanna Cargill przemawia przed Organizacją Narodów Zjednoczonych i żąda aby wszystkie kraje poddały się natychmiast jeśli chcą zachować pewną dozę autonomii po tym jak Magneto zapanuje nad światem. Trish przeprowadza wywiad z Magneto, który obwieszcza, że ma dość ludzkiej hipokryzji i jeśli Ziemia ma przetrwać to należy pozbyć się ludzkości. On nie rozpoczął wojny, ale ją zakończy. Magnus odlatuje w poszukiwaniu symbolu, który rozpali Genoshan do walki. Wkrótce okazuje się nim być porwany Charles Xavier, którego Magneto przywiązał łańcuchami do krzyża ustawionego pośrodku Magda Square.
Trójka aktywnych X-Men nie ma wyboru i musi się rozdzielić. Cyclops i Wolverine przedzierają się do podziemnych tuneli pod stolicą Genoshy, aby pomóc uchodźcom. Phoenix tymczasem zbiera nowy zespół X-Men, po lekkiej telepatycznej sugestii przyłącza się Joanna Cargill. Następnie Jean udaje się namówić Northstara, znikającego Wraith oraz niezniszczalnego Paulie'go Provenzano. W posiadłości dołącza do nich jeszcze Sunpyre, siostra Sunfire, który nie był zainteresowany wezwaniem Phoenix. Po krótkiej odprawie Jean informuje drużynę, że wyruszają natychmiast, bez żadnego treningu. Zbierających się do wyjścia X-Men zaskakuje przybycie pokiereszowanej Dazzler.
W Genoshy Amelia Voght obserwuje z ukrycia Magneto przemawiającego do swojej armii. Kobieta uświadamia sobie, ze jeśli nie chce dopuścić do wybuchu wojny to musi dokonać wyboru. Po przemowie Magnus zabiera Xaviera do swojej komnaty, tam obwinia go za wojnę, która wkrótce się rozpęta, gdyż nie chciał użyć swej telepatii i zmienić umysłów zwykłych ludzi. Magnus wyrusza rozpocząć przygotowania nieświadom, że Amelia podsłuchiwała go cały czas.
W kanałach pod miastem Cyclops i Wolverine pomagają Polaris w przetransportowaniu uchodźców do Wakandy. Dwójka X-Men oczyszcza drogę do punktu zbornego natrafiając jedynie na lekki opór w postaci Boba i Randoma. Logan martwi się, czy Cyclopsowi można ufać po tym jak Apocalypse myszkował w jego głowie. Scott nie przykuwa większej uwagi do obaw Wolverine'a i obaj kończą przeczesywanie kanałów po napotkaniu Armii Wyzwolenia Homo Sapiens.
Zespół Phoenix leci Blackbirdem do Genoshy. Podczas lotu Jean łączy umysły wszystkich i umieszcza je w telepatycznej Sali Ćwiczeń w umyśle Dazzler. Tam wszyscy dowiadują się że Mojoświat został zniszczony a Longshot, mąż Allison, być może nie żyje. Dazzler nie ma czasu na dalsze wyjaśnienia, ponieważ Magneto rozrywa samolot na strzępy i sprowadza X-Men na Magda Square. Allison zauważa przykutego do krzyża Xaviera i rozwścieczona atakuje Magnusa. Mistrz Magnetyzmu obraca jej moce przeciwko niej i zabija ją na miejscu.
Drużyna Jean próbuje stawić czoło Magneto, lecz po chwili na placu boju pozostaje jedynie Phoenix i Wraith. Hector używa swych mocy na Magnusie i chwilowo sprawia, że jego skóra staje się niewidzialna. Towarzysząca temu krótkotrwała dezorientacja pozwala na interwencję Cyclopsowi i Loganowi. Cyclopsowi udaje się atak, lecz Magneto powala i jego. Wolverine zbliża się, aby zadać śmiertelny cios, jednakże Magnus chwyta go w magnetyczny uścisk. Próbuje ponownie wyrwać adamantium z kości Kanadyjczyka, lecz orientuje się, że coś mu na to nie pozwala. Okazuje się, że po tym jak Cyclops strącił hełm Magneto część walki telepatycznie stworzyła Jean. Po swej niedoszłej śmierci Dazzler stworzyła holograficzną kopię Xaviera i zajęła jego miejsce go uwolniła go Amelia Voght. To Profesor blokuje moce Magnusa. Wolverine postanawia, że czas skończyć raz na zawsze z Magneto i wbija mu w brzuch swe pazury przeszywając go na wylot.
Xavier przemawia do Genoshan, mówi im, że teraz są wolni i muszą wybrać, czy jeśli naprawdę chcą wojny, w której wszyscy zginą, czy też wolą żyć w pokoju. X-Men wracają do domu, gdzie wszyscy tymczasowi członkowie zespołu odmawiają przyjęcia stałego członkostwa.

[Reperkusje]
* Choć lojalność wobec zespołu nie zmieniła się, to zachowanie Cyclopsa stale pogarszało się i miało zły wpływ na jego małżeństwo z Phoenix
* W Uncanny X-Men #414 Xavierowi udało się przekonać Northstara, aby stał się pełnoprawnym członkiem X-Men
* W New X-Men #115 Cassandra Nova zniszczyła Genoshy swoimi Mega-Sentinelami. Opinie publiczna uważa, że zniszczenie wyspy było odpowiedzią na dążenie Magneto do wojny. Przez jakiś czas uważano, że Magnus zginął podczas ataku, lecz w Excalibur vol 2 #1 okazało się, że przetrwał [tego nigdy nie będziemy pewni - dop. wcinający się Gil Galad].

przygotował: Idanow
z wykorzystaniem materiałów uncannyxmen.net

Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.